EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

27. 04. 2015

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Objem hypoték je za čtvrt roku vyšší než za prvních 5 let hypotečního financování!

 


 

HYPOTEČNÍ ÚVĚRY

Průměrná úroková sazba v březnu poskytnutých hypoték klesla na 2,16 %, jak vyplývá z dat serveru hypoindex.cz. Rekordně nízké úrokové sazby a výborná dostupnost hypoték v kombinaci s oživením na realitním trhu a rostoucí reálnou ekonomikou vyvolaly další nebývale silnou vlnu zájmu o úvěrové financování. Tuzemské hypoteční banky jen v průběhu března sjednaly 9496 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 16,630 mld. korun! Oproti únoru došlo k nárůstu objemu o 5 miliard korun (m/m +43 %). V meziročním srovnání objem sjednaných hypoték povyskočil 21 % a v porovnání s „pokrizovými“ roky 2009 a 2010 jsou letos banky na dvojnásobku.

clipboard0680

Zajímavým vývojem prochází také ukazatel průměrné půjčené částky, který už třetí měsíc v řadě neklesl pod 1,7 milionu korun. Příčinu vidíme především v příznivé ceně hypoték s vyšším poměrem LTV* a rostoucím počtu realizovaných výstaveb rodinných domů, které aktuálně tvoří 17 % všech sjednaných hypoték. 63 % tvoří koupě a 20 % uvádí hypoindex.cz že připadá na ostatní účely. Bohužel z dat nelze vyčíst, o jaké účely se jedná a jak velkou část tvoří refinancování. Tuto oblast však od loňského roku sleduje ČNB a podle této autority podíl recyklovaných hypoték se nyní pohybuje zhruba na 23 %. V korunovém vyjádření to znamená, že banky v březnu sjednaly nové hypotéky v hodnotě 12,8 miliardy Kč a 3,8 mld. Kč připadá na splacení dříve poskytnutých úvěrů. I v tomto měření letošní březen nemá konkurenci. Ani v roce 2007, kdy refinancování tvořilo zhruba 5 % produkce, suma nově sjednaných úvěrů nepřekročila 12 mld. Kč.

REKLAMA

clipboard0681

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavební spořitelny v březnu nijak výrazně nevybočily z dosavadního trendu. Celková částka sjednaných úvěrů sice oproti předchozímu měsíci vzrostla o 600 mil. Kč, ale v  meziročním srovnání znamená 3,49 miliardy korun pouze šedý průměr. Největší podíl z celkových 3,5 miliard si připsala si jako obvykle Českomoravská stavební spořitelna – 1,83 mld. Kč, ale její tržní podíl v nově sjednaných úvěrech v tomto měsíci oslabil z 58 % na 52 %. Na její úkor vzrostl podíl Modré pyramidy (0,44 mld. Kč), Buřinky (0,5 mld. Kč) a Wüstenrot stavební spořitelny (0,15 mld. Kč). Raiffeisen stavební spořitelna v březnu sjednala úvěry za 0,57 miliardy korun, tedy necelých 17 % celkového objemu.

clipboard0682

REKLAMA

Opět musíme konstatovat, že stavební spořitelny v současném prostředí těžko nacházejí nástroje, jak konkurovat rekordně levným hypotékám, takže jejich výsledky se pohybují pod dlouhodobým průměrem. Stavební spořitelny však vnímáme jako nepostradatelný stabilizační prvek trhu s úvěry na bydlení a jejich čas opět přijde, až sazby hypoték porostou.

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ

V součtu za celé první čtvrtletí suma sjednaných hypoték činí 38,5 miliardy korun, což – jak ilustruje následující graf – je s obrovským předstihem nesilnější výsledek za první čtvrtletí v dosavadní historii. Hypotéky se nyní podílejí na celkovém úvěrovém financování plnými 80 %. Stavební spořitelny si oproti loňskému roku o něco polepšily, když za první tři měsíce rozpůjčovaly 9,2 mld. Kč, ale i tak je jejich podíl na celkovém financování nejnižší v dosavadní historii.

clipboard0683

„Na trhu vidíme několik zásadních trendů, které posilují zájem o hypotéky. Kromě rekordně nízkých úrokových sazeb a pozitivního vnímání ekonomické situace je to také rostoucí poptávka po bytech sloužících k dalšímu pronájmu. Klienti do jisté míry vnímají investici do nemovitosti jako formu zajištění na stáří. Hypotéky na koupi a pronájem jsou samozřejmě součástí naší nabídky. Při posuzování záměru je však nutné počítat s tím, že sazby budou v budoucnu opět růst a měsíční splátka hypotéky tím pádem poroste. Pro letošní rok a rok 2016 však zatím předpokládáme stabilní hladinu úrokových sazeb,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

*LTV (loan-to-value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, bank, AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.