EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

20. 04. 2021

Objem realitních investic oproti loňsku sice klesl, na trhu však panuje optimismus

 

Objem investic do komerčních nemovitostí v prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhl částky 300 milionů euro. Ve srovnání s loňským prvním čtvrtletím, kdy objem investic přesáhl 1,6 miliardy euro, jde o výrazný pokles. Ten je však způsoben výjimečně objemnou investicí do velkého portfolia bytů v hodnotě 1,3 miliard euro, která se uskutečnila právě na začátku minulého roku. Pokud pomineme komerční investice do rezidenčních portfolií, meziroční pokles je již mnohem méně výrazný, a to ve výši 14 %. 


Více než polovinu všech investic, 55 %, tvořily investice do kancelářských budov, 21 % pak investice do logistických nemovitostí. Rezidenční portfolia tvořila 9 %, což potvrzuje zájem investorů o tento typ nemovitostí. O maloobchodní prostory projevilo zájem 8 % kupujících. Nejvíce je v segmentu retailu zájem o menší nákupní parky. Skladba nájemců totiž z velké části umožňuje nepřerušené obchodování i v době omezení obchodů a služeb.
David Sajner, vedoucí oddělení prodejů nemovitostí a zároveň ředitel ve společnosti Knight Frank, k tomu říká: „To, že kanceláře měly v prvním čtvrtletí největší podíl na investicích ukazuje na fakt, že investoři tomuto typu produktu stále věří i přes pokračující nejistotu na trhu s pronájmy. Taková investice je dlouhodobou záležitostí a mezi investory je tedy patrný optimismus a víra, že kanceláře budou i nadále v hojné míře využívány. Na atraktivitě tomuto produktu přidává i skutečnost, že nová výstavba je poměrně omezená. Kvalitní kanceláře s dobrou skladbou nájemců a dostatečnou dobou pronájmu jsou i nadále vysoce poptávaným typem produktu, nabídka však za poptávkou zaostává.“
Na českém realitním trhu v prvním čtvrtletí dominovali lokální investoři s podílem 47 % na celkovém počtu realizovaných obchodů. Díky investici skupiny Deka do budovy Parkview (77,5 milionů euro) byli němečtí investoři druhou nejsilnější skupinou (26 %), třetí nejsilnější pak byli singapurští investoři (17 %), kteří pomocí australské skupiny Cromwell koupili velké industriální portfolio skupiny Arete v ČR a na Slovensku.
„V následujících měsících prozatím neočekáváme zásadní změnu dosavadních trendů. Poptávka po logistických nemovitostech bude i nadále silná, avšak trh ji nestíhá uspokojit. Investoři proto budou i nadále soustředit své finance do kanceláří, neboť vnímají koronavirus jen jako dočasné a z investičního hlediska i krátkodobé omezení. U maloobchodu budou většinu transakcí tvořit supermarkety a retail parky, kde je poptávka srovnatelná s logistikou. Výraznější změnu na trhu očekáváme až s návratem zahraničních investorů, tedy s ukončením proticovidových opatření nejen u nás, ale i v Evropě, s níž by mohla růst ochota cestovat. Ta bude mít dopad přímo na hotelový a maloobchodní trh a následně i na investice nejen do tohoto typu nemovitostí, ale i na zvýšení aktivity v ostatních sektorech“, dodává David Sajner.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.