Obyvatelé rezidenčního projektu společnosti Finep mohou ve svém domě čerpat informace z chytrého zrcadla
12.01.2021 05:01Tisková zpráva:
Ačkoliv se zrcadlo může mnohým jevit jako zdánlivě banální a nečinná věc, její užití má v naší každodennosti staletou tradici. V architektuře se zrcadlení stalo důmyslným prostředkem pro rozšíření prostoru a násobení denního i umělého světla. Moderní technologie a inovativní myšlení nám ovšem dovolují zrcadlo využívat ještě důmyslnějším způsobem. Ten souvisí se stále častější implementací tzv. chytrých řešení, která pro nás znamenají snadno dostupný a přirozený zdroj informací. Veřejné, soukromé, komerční a rezidenční prostory dnes začínají být připraveny na využití inteligentních reflexních ploch, které nejsou jen odrazem nastavené skutečnosti, ale otevírají i příslovečný „svět za zrcadlem“.
Představte si například situaci, kdy vyjdete ze svého bytu a pohled do zrcadla ve vstupní hale domu vám nabídne informace o aktuálním počasí či o odjezdech spojů z nedaleké zastávky MHD. Přesně takové a další informace či aktuality z okolí svého domova mohou využívat obyvatelé domu v ulici Hugo Haase v Praze, který je součástí moderní rezidenční lokality Kaskády Barrandov, jejíž výstavbu úspěšně realizovala společnost Finep. A byl to právě Finep, který přišel s myšlenkou chytrých zrcadel. Inicioval tento pilotní projekt a za pomoci svých obchodních partnerů – dodavatelů technologií a realizační firmy – proměnil nápad ve skutečnost, ke spokojenosti svých klientů.
„Ve Finepu chceme, aby bylo bydlení v našich bytech, domech i čtvrtích příjemné a aby se v bytech dobře bydlelo i žilo,“ vysvětluje marketingový ředitel firmy Finep pan David. J. Wodinský. Společnost Finep působí na českém trhu již 25 let a přibližuje se k metě 15 tisíc prodaných bytů. Za tímto úspěchem stojí i schopnost držet krok s rozvojem moderních technologií, včetně instalace tzv. chytrých zrcadel ve vestibulech bytových domů. „Ne každý má dnes čas pravidelně sledovat novinky ve svém okolí a chytré zrcadlo ve vestibulu vnímáme jako skvělé informační a zároveň i velmi atraktivní médium vhodné do dnešní uspěchané doby,“ poznamenává pan Wodinský.
Pro realizaci chytrého zrcadla byla použita řešení českých technologických společností FORTES interactive a Ki-Wi Digital. Instalačně byla do projektu doporučena firma Audiopro, která se kromě profesionálních studiových, videokonferenčních a speciálních technologií pro bezpečnostní a záchranné složky zaměřuje právě na návrhy a instalace komplexních audiovizuálních systémů.
„Jsme rádi, že jsme se na projektu celoplošného zrcadla, které současně funguje jako chytrá obrazovka, mohli podílet,“ říká Michal Černý, Key Account Manager, společnosti Audiopro. Provedení stávajícího zrcadla popisuje jako spojení speciálního skla firmy FORTES interactive, zobrazovacího softwaru a řídící aplikace společnosti Ki-Wi Digital.
Ve vstupní hale barrandovského domu je instalována digitální obrazovka LG, jež pracuje s technologií SoC (systém na čipu) a bez použití počítače umožňuje přímé nainstalování softwaru pro zobrazení široké škály digitálních médií. Tento displej je elegantně překryt speciálním sklem Mirror Glass od firmy FORTES interactive, která se zabývá výrobou kapacitních dotykových panelů na míru. „Toto sklo se chová jako běžné zrcadlo s tím rozdílem, že umí propustit i obraz digitálního displeje,“ vysvětluje Libor Vošický, jednatel FORTES. Prototyp zrcadlového skla představila firma FORTES interactive na veletrhu ISE 2020 v Amsterodamu. Na rozdíl od standardních produktů českého výrobce se toto sklo vyznačuje záměrně vysokou odrazivostí a v případě vypnuté obrazovky, která se skrývá za ním, může sloužit jako zcela běžné zrcadlo. „Jedná se o elegantní řešení, které schová nehezké části plastové obrazovky. Celé digitální nástěnce dodá až futuristický design, který je v budoucnu možné rozšířit o dotykové ovládání. Obyvatelé domu se tak snadno dostanou k nejdůležitějším informacím chodu společenství vlastníků,“ dodává pan Vošický.
Obsah chytrého zrcadla v bytovém domě na Barrandově nastavuje a řídí sám provozovatel. Svět „za zrcadlem“ je v tomto případě odbaven zobrazovacím softwarem Ki-Wi Player, který dokáže zobrazit širokou škálu médií, jako jsou fotky, video, audio, web, PDF, PowerPoint, stream či RSS. „LCD obrazovku lze navíc vzdáleně přes internet kdykoli vypínat či restartovat, monitorovat její provozní stav a skrze nastavení automatického zapnutí a vypnutí šetřit energii i samotný displej. To vše lze činit přes řídící CMS aplikaci Ki-Wi Server“, doplňuje Petr Adamík, manažer rozvoje společnosti Ki-Wi Digital, která vyvíjí software pro dotykové i nedotykové displeje. „Velmi oceňovaným přínosem našeho řešení je, že takto lze mít tyto různorodé displeje pod ‚jednou střechou‘, což znamená ovládat je a řídit na nich obsah vzdáleně z jednotného prostředí serverové řídící aplikace (CMS) Ki-Wi Serveru, bez ohledu na počet obrazovek, jejich druh a výrobce“, doplňuje Petr Adamík.
I do budoucna počítá společnost Audiopro s instalací chytrých dotykových zrcadel, která by v nejrůznějších prostorách sloužila jako elektronické nástěnky. Podobně jako je tomu u elektronických vývěsních desek na úřadech, i zde by si mohl obyvatel domu prohlížet údaje o chodu společenství vlastníků a listovat např. zápisy z posledních zasedání SVJ. „Jsme schopni zajistit jednodušší technologické řešení s obrazovkou a flash diskem i sofistikovanější systém s centrální správou přidružených bytových domů,“ uzavírá Michal Černý z Audiopro.
Domovní chytré zrcadlo na Barrandově potvrzuje, že v „chytrém“ světě mobilních aplikací, dotykových obrazovek, GPS systémů, hlasového ovládání a velkého množství dalších řešení, jejichž cílem je zvýšit kvalitu našeho života, zřejmě neexistuje důvod, proč by nemohla „zmoudřet“ také zrcadla. Technologii chytrých zrcadel lze využít pro nejrůznější účely od obchodů a módních salónů přes restaurace, bary či kadeřnictví až po muzea, galerie či právě bytové projekty. Ve všech uvedených případech mohou být elegantním zdrojem specifických informací, jehož forma nemá negativní či rušivý dopad na provedení interiéru. To, že chytrá zrcadla mohou být přirozeným a efektivním doplňkem našich každodenních životů, dokazuje i záměr společnosti Finep za pomoci stávajících partnerů postupně tuto technologii implementovat do dalších domů nejen na Barrandově, ale i v jiných rezidenčních projektech.
Píšeme na Investujeme.cz: Umění nejen povznáší ducha a zkrášluje naše okolí, stále častěji k němu upírají zraky i investoři v očekávání slušného zhodnocení. Dokážou ale sběratelské předměty naplnit toto očekávání? V určitém ohledu ano, jako investiční aktivum ale má svá specifika. Pokud nejste znalec nebo zkušený fanoušek, který se na trhu pohybuje řadu let, svěřte číst více...
Píšeme na Investujeme.cz: Množící se návrhy na zavedení globální daně by přinesly nové zatížení pro firmy. Nově by patrně museli začít přemýšlet i vlády. Těm by se se zavedením mezinárodního systému zúžil manévrovací prostor pro vlastní ekonomickou politiku.
Píšeme na Investujeme.cz: V roce 2020 začali Češi přes nepřízeň pandemie spořit více než v uplynulých letech. Měsíčně si průměrný Čech podle průzkumu Erste Group ušetří v přepočtu 2853 Kč, což je zhruba o stokorunu méně než průměrný Slovák, který dostává výplatu v eurech. Za posledních pět let se u nás průměrná měsíční ušetřená částka číst více...
Píšeme na Investujeme.cz: Ve Spojených státech byla představena daňová opatření na podporu americké ekonomiky. „Případné změny v daňových reformách se dotknou i finančních trhů. Nejvíce se pak investoři zaměří například na společnosti z farmaceutického sektoru Pfizer a Johnson & Johnson, či technologické společnosti Microsoft a Apple s nejvíce offshore penězi,“ uvádí ve svém komentáři Richard číst více...
Píšeme na Investujeme.cz: Perspektivní nemovitostní fond Accolade Industrial se stabilními výnosy přes 8 % ročně. Spravuje a pronajímá skladové a logistické areály ve střední Evropě v hodnotě téměř 19 miliard korun.
Matěj Tichý a Nikola Tichá z Bukové u Příbrami jsou vůbec prvními klienty v České republice, kteří si sjednali novou hypotéku online, bez osobního kontaktu s bankéřem či finančním poradcem, z pohodlí svého domova.
Pražskému provozovateli heren Bonver Win se podařilo dosáhnout významného vítězství před Soudním dvorem Evropské unie (SDEU). V důsledku jeho rozhodnutí totiž Nejvyšší správní soud ČR zrušil a vrátil k novému projednání rozhodnutí Městského soudu v Praze o kontroverzní obecně závazné vyhlášce regulující hazard na území severočeského města Děčín. SDEU vytýká rozhodnutí Městského soudu v Praze především to, že při číst více...
Minimalizace automobilové dopravy v obydlené oblasti a maximální bezpečnost pro její obyvatele. Tento cíl si vytkla aktuálně vznikající udržitelná čtvrť Chytré Líchy v Židlochovicích na Brněnsku. Její hlavní inspirací jsou moderní čtvrtě například v Německu, ve kterých se počet aut přirozeně snížil až o 70 procent. V Židlochovicích by k tomu měla pomoci nabídka tamních služeb či možnosti sdílení automobilů.
Novelou občanského soudního řádu a exekučního řádu se všemi uplatněnými pozměňovacími návrhy se bude zanedlouho již ve třetím čtení zabývat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. Původním smyslem novely bylo modernizovat stávající exekuční systém, odstranit některé jeho systémové nedostatky a přežitky a uzpůsobit jej podmínkám 21. století. Cestou k tomuto proklamovanému cíli bohužel novela zabočila a zavítala do slepé uličky, číst více...
Stavebnictví v Česku i letos pokračuje v nastoleném trendu a propadá se. V únoru klesla stavební produkce meziročně o 11 procent, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Propadlo se hlavně pozemní stavitelství, které ve srovnání se stejným měsícem loňského roku ubralo 13,8 procenta. Nižší byla i bytová výstavba, v celém Česku bylo zahájeno o 8,9 procenta bytů méně číst více...
Foto: Shutterstock Ačkoliv ceny nemovitostí rostou v České republice téměř nejrychleji ze všech zemí EU, Česko stále patří mezi státy s cenově dostupným bydlením. Pouze 7,1 % populace žije v domácnostech, kde náklady na bydlení představují více než 40 % disponibilního příjmu. Přesto je pro řadu mladých lidí vlastní bydlení prozatím nedostupné. Do budoucna si jej ale plánuje číst více...
Foto: Shutterstock Obchodníci s elektřinou a zemním plynem v posledních měsících mnohem častěji volají. Zákazníky lákají na levnější energie nebo lepší podmínky. Podle expertů je ale uzavírání smluv po telefonu rizikové. Lidé totiž často nevědí, s čím vším souhlasí.
Foto: Shutterstock Mýty a předsudky vůči družstevnímu bydlení dosud přetrvávají. Lidé zkrátka chtějí bydlet ve „vlastním“. Družstevní bydlení je ale také vlastnické a být členem takového družstva skýtá nejednu výhodu.
Foto: Shutterstock Lidé, kteří spoléhali na to, že s příchodem pandemie začnou klesat ceny nemovitostí, určitě šokuje aktuální vývoj. Situace bude pravděpodobně ještě horší. Propadá se totiž výstavba nových bytů. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu počet dokončených bytů v únoru 2021 meziročně klesl o 15,6 % na pouhých 2570 bytů, přičemž v bytových domech počet dokončených bytů číst více...
Foto: Shutterstock Trh rekreačního bydlení v důsledku pandemie zažívá boom. Podle odborníků bude navíc růst i do budoucna. Ceny některých objektů přitom už nyní odpovídají cenovým úrovním v Praze. Například v oblíbených lokalitách Šumavy a Krkonoš přesahují 100 tisíc za m2 a v některých případech se šplhají až ke 120 tisícům, ukazují data ČSOB.