Pátek 22. června. Svátek má Pavla.

Na Ostravsku šla více než třetina úvěrů na vlastní výstavbu

14.09.2017 11:09 Tisková zpráva: Hypoteční banka

Ostravsko aktuálně pociťuje převis poptávky nad nabídkou atraktivních bytů a nedostatek nových bytů. Více než třetina úvěrů, které ostravská pobočka letos udělila, šla i proto na vlastní výstavbu.

Typickým klientem ostravské pobočky letos byl 36letý bezdětný ženatý muž se středoškolským vzděláním a průměrným příjmem necelých 32 tisíc měsíčně, který si přišel pro dvoumilionový úvěr s dvouprocentní sazbou fixovanou na 5 let. Průměrná délka trvání úvěru, který v 77 % případů byl určen pro pořízení rodinného domu, byla 26 let, přičemž hypotečním úvěrem kryl klient 90 % pořizovací ceny nemovitosti.

„V našem regionu dochází od roku 2015 k postupnému růstu cen. Je zde nedostatek atraktivních bytů s dobrou polohou, když ty stávající dnešním zájemcům dispozičně nevyhovují, či jsou příliš drahé, přičemž nové se moc nestaví. Navíc, v posledním roce jejich cena výrazněji vzrostla, a to zejména v žádaných lokalitách“ říká Jan Fux, ředitel ostravské pobočky. „Oproti tomu u rodinných domů je nabídka všeobecně dostatečná. Postupně klesá zájem o starší rodinné domy vyžadující rekonstrukci. Obchodují se hlavně starší domy v dobrém technickém stavu s cenou v rozmezí 2,5 až 3,5 milionu korun, které si pak naši klienti postupně sami modernizují. 35 % našich klientů se však letos rozhodlo pro vlastní výstavbu. Pro tu volí nejčastěji pozemky mimo město v nižší cenové úrovni, které již jsou částečně zainvestované. Nejdražší pozemky jsou v Ostravě – Krásném Poli, Porubě, Staré Bělé a Výškovicích s cenami ve výši až 2 000 Kč/m2. Mezi populární lokality patří dále Velká Polom, Polanka nad Odrou, Vřesina, Nová Bělá a Hrabová, kde se ceny pohybují cca do 1 600 Kč/m2,“ uzavírá Jan Fux.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.