EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

29. 11. 2016

0 komentářů

Po získání domu přichází jeho rekonstrukce do 2 let Náklady se nejčastěji pohybují kolem tři čtvrtě milionu korun

 

Zatížení rodinného rozpočtu koupí domu nekončí. Kromě běžných nákladů na provoz totiž přichází i potřeba rekonstrukce, a to nejčastěji hned po jeho koupi nebo do 2 let od pořízení. Náklady na rekonstrukce přitom nejčastěji dosahují částky kolem 750 tisíc korun, což je více než původní očekávání nových majitelů nemovitostí, vyplývá z průzkumu ČMSS.

Loading



 


Podle průzkumu agentury NMS market research pro Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS) dochází po získání rodinného domu brzy k jeho rekonstrukci. Téměř polovina nových majitelů domů (45 %) spustí rekonstrukci svého bydlení do 2 let od získání domu, dalších 22 % rekonstrukci v tomto období plánuje. Plná čtvrtina dotázaných přitom s rekonstrukcí začíná okamžitě po nabytí nemovitosti, ať už koupí, dědictvím, získáním daru či jiným způsobem.
 
„Potřeba rekonstrukcí souvisí se zastaralým bytovým fondem, polovina domů a bytů v ČR je starší 40 let. Pokud klient koupí starší nemovitost, zpravidla počítá s tím, že bude nutná její rekonstrukce,“ uvedl k výsledkům výzkumu předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura. Nejčastěji je přitom nutná rekonstrukce střechy (20 %), topení, vody a plynu (20 %), oken
či zateplení. Pokud jde o rekonstrukce konkrétních místností, tak první na řadě jsou koupelny a toalety, následují kuchyně, často dochází i k modernizaci garáže.
 
Náklady na větší rekonstrukce se stavebním povolením se nejčastěji pohybují kolem 750 tisíc korun (medián 750 tisíc, průměr se ale vyšplhal na 1,1 milionu korun). „To je přitom výrazně více, než jsou původní očekávání, kde se mediánová cena pohybuje kolem 500 tisíc korun. A právě zde je nejsilnější pozice stavebních spořitelen. Pro jejich úvěr není nutná zástava nemovitosti, jsou přitom až třikrát levnější než spotřebitelské úvěry,“ dodal Staňura. Mediánová cena menších rekonstrukcí bez nutnosti stavebního povolení se pohybuje kolem 250 tisíc korun.
 
Respondenti nejčastěji zvládnou rekonstrukci ze svých úspor, pokud však hledají úvěr, první volbou je úvěr od stavební spořitelny. Při hledání úvěru přitom nejčastěji míří do své banky, zároveň ale srovnávají podmínky půjčky s jinými institucemi, důležité jsou pro ně obecně výhodné podmínky, konkrétní úroková sazba, ale i příjemné jednání a doporučení z nezávislých zdrojů.
Tisková zpráva Českomoravská stavební spořitelna

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *