Neděle 20. října. Svátek má Vendelín.

Počet osobních bankrotů loni klesl. Od nástupu krize je ale dvojnásobek důchodců s exekucí

14.01.2015 10:01 Tisková zpráva:

Už v roce 2014 začal počet osobních bankrotů v Česku mírně klesat. Odborníci tuto tendenci očekávají i v letošním roce. Jedním z důvodů poklesu osobních bankrotů v Česku může být to, že velké množství lidí, kteří se dostali do úpadkové situace, ji už právě prostřednictvím oddlužení řeší. Zároveň lze říci, že byť mírně, tak se životní situace rodin v České republice po stránce ekonomické lepší,“ vysvětlil Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.

Nejčastější příčinou vyhlášení osobního bankrotu jsou neuvážené půjčky. Ty si zpravidla berou tři skupiny lidí. Již dlouhodobě se osobní bankroty týkají především seniorů, kteří se zavazují za své potomky. Jen od roku 2007 se počet seniorů, kteří mají důchod zatížený exekucí, zdvojnásobil. Exekuce se v 76 procentech týkají čerstvých důchodců. Dále mají s financemi problémy mladí lidé, kteří se na počátku ekonomicky aktivního života ještě potýkají s nedostatečnou finanční gramotností, a pak často svobodné matky s dětmi. Tyto tři skupiny představují nejvyšší počet oddluženců v Česku a v tomto ohledu nelze předpokládat jakoukoli změnu,“ řekl Jan Malý.

Od začátku finanční a ekonomické krize je stav firemních insolvencí v Česku srovnatelný s trendem převládajícím v Evropě. Například pokles firemních insolvencí zaznamenalo Irsko, Německo a Velká Británie. Naopak znatelný nárůst návrhů na insolvence zaznamenaly firmy zejména v Norsku, Itálii a ve Španělsku. Odhadnout, jak se bude počet insolvenčních firemních návrhů v budoucnu vyvíjet, je mnohem složitější než u fyzických osob.

„Úpadková situace je závislá na mnoha faktorech, které se mohou a budou objevovat v průběhu roku. Takovými faktory může být například růst cen, dražší energie, výše daňového zatížení a intenzita vymahatelnosti daní. Dále pak různé ekonomické sankce směrem k zemím, na které je zaměřena česká exportní politika. Důvodem může být i míra zaměstnanosti obyvatel a jejich vůle investovat do služeb i spotřebního zboží. Přesto je možné i u firem očekávat v oblasti insolvencí klesající tendence. Je to dáno tím, že firmy se už z významné části přizpůsobily zhoršeným podmínkám, zejména odbytovým, způsobeným hospodářskou krizí,“ uvedl Jan Malý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *