Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Podle dat ČSÚ staví developeři jako o život. Počet zahájených bytů bude nejvyšší za posledních 6 let, tři čtvrtiny veškeré developerské aktivity se odehrávají v Praze

21.09.2015 12:09 Tisková zpráva: CENTRAL GROUP

Podle zveřejněných statistik ČSÚ bylo v České republice v prvním pololetí letošního roku zahájeno celkem 3544 nových bytů v bytových domech. Celkový počet nově zahájených bytů za celý letošní rok tedy s vysokou pravděpodobností překoná hranici 7 tisíc. To by znamenalo nejlepší výsledek za posledních 6 let. Trh tak vykazuje stabilní trend růstu a postupného návratu k rekordním hodnotám, kterých dosahoval v období realitního boomu před rokem 2008.

„Vedle historicky nejnižších úroků hypoték a příznivé cenové úrovně podporuje obrovskou poptávku po nových nemovitostech také dlouhodobá solidní výkonnost české ekonomiky a klesající nezaměstnanost. A developeři vycházejí této poptávce vstříc. V podstatě platí, že každý, kdo jen trochu může, staví,“ říká Dušan Kunovský, předseda představenstva největší české developerské společnosti CENTRAL GROUP. Ta má v letošním roce ve fázi probíhající výstavby zhruba 1.800 bytových jednotek.

 

  central-group1_1

 

Přestože by se mohlo zdát, že realitní a stavební trh se navrací ke svým rekordním hodnotám, není to tak docela pravda. Jedná se totiž o situaci značně odlišnou od období zmiňovaného realitního boomu. Konvergující křivky počtu zahájených bytů v České republice a v Praze totiž napovídají, že zatímco před rokem 2008 se stavělo prakticky všude, dnes mnohem větší podíl nové bytové výstavby obstarává Praha .

Význam Prahy na obnově bytového fondu roste, 3 ze 4 nových bytů rostou v metropoli

Tuto skutečnost nejlépe dokládá výpočet podílu nově zahájených bytů v Praze na celkové nové výstavbě v České republice. V období realitního boomu a také raného oživování trhu do roku 2010 zajišťovala Praha jen zhruba čtvrtinu nové bytové výstavby. S tím, jak zájem o nové byty v metropoli postupně rostl v dalších letech, developeři zahajovali nové projekty a vycházeli tím poptávce vstříc. V roce 2014 už nová výstavba v Praze zajišťovala více než polovinu nové bytové výstavby v zemi.

Data za první pololetí letošního roku pak překonávají veškerá očekávání. V Praze se totiž v letošním roce zahajuje neuvěřitelných 74 % všech nově stavěných bytů (!!!).

„Data ukazují, že nová vlna realitního boomu se odehrává pouze v Praze a možná v některých vybraných regionálních centrech. Souvisí to nejen s kupní silou a migrací, ale také s dostatkem připravených developerských projektů z minula. Je ale jasné, že nejde o situaci dlouhodobě udržitelnou a i zásoba připravených projektů se tenčí. Příprava nových staveb musí být snadnější a rychlejší a musí se realizovat i v regionech, jinak brzy nebude co stavět. Původní bytový fond nevydrží na věky a Praha jednoduše nemůže táhnout jeho obnovu za celou republiku,“ varuje Dušan Kunovský.

central-group2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *