EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

01. 03. 2018

0 komentářů

Podpořit kvalitní architekturu a stavební rozvoj v ČR chce skupina odborníků v nově vzniklém Sdružení pro architekturu a rozvoj

 

Kvalitní architekturu a pozitivní stavební rozvoj chce podporovat skupina odborníků, která se spojila v nově vzniklém Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR). Přední čeští architekti, a další experti z oborů souvisejících se stavebnictvím a developmentem, chtějí nejen popularizovat architekturu a vzdělávat laickou veřejnost, ale ve spolupráci s dalšími odborníky také prosazovat prorozvojovou legislativu.

Loading



 


Když chcete něco postavit, musíte zahořet. Zároveň to musíte postavit rychle, dokud ten původní žár nevyhasne. A samozřejmě v neposlední řadě to musíte udělat kvalitně. Radost ze stavění, rychlost procesu a kvalita výstavby, to jsou tři základní pilíře, na kterých se shodujeme a na kterých chceme se sdružením pracovat,“ vysvětlil jeden z devíti zakládajících členů Sdružení pro architekturu a rozvoj a zároveň přední český architekt Josef Pleskot.
Motto: „Naše země nemůže žít jen ze své minulosti. Musí se rozvíjet, jinak se nevyhne úpadku.“
Zakládající členové:

  • Josef Pleskot – architekt
  • Zdeněk Fránek – architekt, pedagog
  • Pavel Hnilička – architekt, urbanista
  • Pavel Nasadil – architekt
  • Pavel Štěpán – projektant
  • Jiří Plos – právník, kunsthistorik
  • Renáta Pintová Králová – odbornice na stavební legislativu
  • Pavel Kliment – analytik
  • Dušan Kunovský – rezidenční stavitel

Absence kvalitní prorozvojové legislativy řadí totiž Českou republiku na nelichotivé 127. místo na světě (podle údajů Světové banky) v délce povolovacího procesu a je také hlavním důvodem současné paralýzy stavebního rozvoje naší země. „V realitě se povolování běžného bytového domu prodloužilo v poslední době na neskutečných více než deset let. Přitom vlastní realizace je jen skutečnou třešinkou na dortu a trvá asi 1,5 roku,“ dodal další ze zakladatelů sdružení, rezidenční stavitel Dušan Kunovský.
„Není přitom nutné najednou měnit všechny právní předpisy. Měl by se však alespoň sjednotit jejich výklad,“ poznamenala další zakladatelka sdružení a odbornice na stavební legislativu Renáta Pintová Králová. Podle ní je v první řadě potřeba zajistit odborné pracovníky pro soudy v případech, kdy jsou přezkoumávány složité technické situace. Jedním z prvních kroků, které by mohly napomoci situaci řešit, je také jasné oddělení státní správy od samosprávy a tím pádem vyřešení dnes velmi aktuálního tématu tzv. systémové podjatosti. Ta trápí nejen stavebníky, ale především úřady a starosty. Praze by rovněž hodně prospělo obnovení jednoho stavebního úřadu na úrovni hlavního města Prahy, který by, kromě jiného, řešil koordinaci umisťovaných staveb.
Web s informacemi z oboru, spolupráce s odbornou veřejností
Sdružení chce nabízet odborný pohled na aktuální témata. Jeho členové tak budou k dispozici novinářům s oponentními odbornými názory, které by měly vyvážit dnes v médiích často převažující negativistické hlasy různých nekonstruktivních aktivistů. Web sdružení chce přinášet přehled všech možných zajímavých akcí z oboru i aktuálních témat a novinek.
Sdružení chce spojovat, nikoli rozdělovat, a to nejen veřejnost, ale i odbornou sféru. Bude proto spolupracovat se všemi organizacemi a profesními sdruženími v oboru, jako je Hospodářská komora ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí apod. Jednotliví členové Sdružení pro architekturu a rozvoj jsou také velmi aktivními a činnými členy těchto profesních organizací.
Jedním z pracovních cílů sdružení je zpracování studie „Vize 2030 pro stavební rozvoj Prahy a ČR“, kterou by chtělo představit ve 2. pololetí letošního roku jako východisko pro změny, jež by mělo prosadit nové vedení města a nová vláda.
Tisková zpráva: SAR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Předseda SVJ

Přijali jste funkci a jste členem výboru SVJ? Pozor na odpovědnost při výkonu funkce

V bytovém domě, kde je v rukou alespoň tří vlastníků pět bytových jednotek, mají vlastníci jednotek zákonnou povinnost založit společenství vlastníků. To však mohou dobrovolně založit i v případě, že je jednotek méně, pokud se na tom všichni vlastníci shodnou. Shromáždění vlastníků si pak v souladu se stanovami volí jako statutární orgán vícečlenný výbor anebo pouze jednu […]

Text: Hana Bartušková

27. 11. 2019

Blýská se na lepší časy? Bytů by se mohlo začít stavět víc

Cesta z bytové krize začíná mít konkrétnější podobu. Vláda totiž schválila věcný návrh nového stavebního zákona, který by měl urychlit a zjednodušit povolování staveb. Nyní je potřeba připravit paragrafové znění, které by ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová měla předložit do 31. ledna roku 2020.

Text: Monika Lukešová

26. 06. 2019

Bytová krize pokračuje: Do Prahy se stěhuje čím dál víc lidí, nebudou mít ale kde bydlet

Na konci loňského roku v Praze bydlelo podle Českého statistického úřadu 1 308 632 lidí. V roce 2018 se tedy přistěhovalo do hlavního města více jak 11 tisíc obyvatel. Celkem se počet lidí žijících oficiálně v Praze zvýšil o 14 119. Jenže takový nápor hlavní město přestává zvládat. Bytů se stále staví málo a obytná plocha se zmenšuje.

Text: Monika Lukešová

01. 04. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *