Středa 20. února. Svátek má Oldřich.

Podvodných prodejů nemovitostí jsou stovky, jedinou 100 % bezpečnou koupi zajistí dražba

17.11.2013 11:11 Tisková zpráva:

Statistika podvodných prodejů nemovitostí neexistuje, ovšem počet případů, kdy kupec o svou nemovitost může přijít, protože ji nekoupil od skutečného majitele, se odhaduje na několik desítek až stovek ročně. Nový občanský zákoník se snaží dobrou víru poctivých kupujících chránit, nařizuje i větší informovanost směrem k majitelům nemovitostí, bezproblémovou koupi domu však nezaručuje.

V současné době zůstává jedinou bezpečnou formou koupě nemovitosti i nadále veřejná dražba,” říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz, českého lídra v oblasti nedobrovolných dražeb, a dodává, Zákon přesně stanovuje podmínky pro dražbu nemovitostí, která musí být veřejná a tudíž naprosto transparentní, zároveň musí být známy veškeré závazky s nemovitostí související. Zájemce tak přesně ví, co a od koho kupuje.” 

Typickým problémem, který může při realitním prodeji nastat, je dodatečný zápis v katastru nemovitostní o zatížení nemovitosti dluhem. I když  je kupující obezřetný a zápis v katastru zkontroluje, nemusí v té době být soudní rozhodnutí o zadlužení úřadu známo a zápis se tak objeví až dodatečně. To už ovšem leží na bedrech zcela nového majitele.

Jistotu právního vztahu zaručuje jen veřejná dražba. „Majitelem nemovitosti se kupující stává v okamžiku příklepu. Záznamem v katastru nemovitostí dojde i k výmazu všech pohledávek. Kupující má tudíž zaručeno, že ho nečekají žádná nemilá překvapení,“ vysvětluje Radim Hasman.

Kromě bezpečnosti je nespornou výhodou veřejných dražeb i cena nemovitostí, která se pohybuje v rozmezí 70 – 80 % aktuální tržní ceny. Veřejné dražby jsou dobrovolné a nedobrovolné. Nedobrovolné iniciuje věřitel, aby uspokojil své pohledávky. Jedná se především o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční a spotřebitelské úvěry. Dobrovolné dražby iniciuje vlastník nemovitosti, popřípadě insolvenční správce, který jedná za vlastníka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *