EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

30. 03. 2016

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Poptávka po bytech na investici roste, stále častěji je kupují Češi

 


 

„Lidé nechtějí nechávat své úspory jen nečinně ležet v bankách a hledají výhodnější způsoby, jak je zhodnotit,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Pro nákup nemovitosti je nyní z ekonomického hlediska ideální doba. Navíc rodiny se pro nákup bytu na investici nerozhodují jen s vidinou okamžitého pravidelného příjmu z pronájmu, ale plánují takový byt v budoucnu využít pro své děti.

Podle Kunovského zájmu o investiční byty v poslední době přispívají i diskuse o zavedení záporných sazeb na peněžním trhu. Byť jde o zcela teoretickou možnost a je velmi nepravděpodobné, že by se jednou záporné sazby objevily i na běžných účtech střadatelů, stále častější úvahy ekonomů na toto téma vedou lidi k přemýšlení nad jiným zhodnocením svých úspor. „Nákup nemovitosti je typem investice, kde si i úplný laik dokáže představit možný výnos i rizika. Jde tak o jeden z prvních investičních nástrojů, které domácnosti zvažují v případě, kdy mají naspořeno dostatek prostředků a nevyplatí se jim je nechávat ležet v bance,“ dodal Kunovský.

Více než pětina bytů na investici již nyní, developeři tak řeší i nájemní bydlení

V Central Group tvoří nákupy na investici za účelem tržního pronájmu nebo uložení peněz dlouhodobě více než 20 procent v závislosti na konkrétní lokalitě. U cenově velmi dostupných projektů v lokalitách zajímavých pro pronájem dosahuje tento podíl i 30 procent. Naopak u lokalit spíše rodinného bydlení klesá i pod deset procent.

Není tedy pravda, že developeři výstavbou nového bydlení řeší jen vlastnické bydlení, jehož podíl v Česku neustále roste. Pomáhají tak i lidem, kteří se nechtějí nechat svázat mnohaletou hypotékou, chtějí bydlet v nájmu, ale zároveň hledají nový byt vysokého a moderního standardu. V oblasti nájemního bydlení, kterou by měly standardně řešit obce, totiž byty takové úrovně v podstatě nenajdete.

REKLAMA

Pokud bychom brali v úvahu jen kupující cizince, bude podíl bytů koupených na investici ještě vyšší. Zejména cizinci ze zemí bývalého SSSR investici do nemovitosti v Praze využívají spíše jako ochranu před inflací a zároveň přesun svého majetku do oblasti s nižšími riziky. Svůj byt v Praze pak využívají jako občasné sídlo, případně jej půjčí přátelům, ale jinak ho nechávají prázdný a dlouhodobě jej nepronajímají. V tom se výrazně liší od investorů z ČR.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *