EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

21. 11. 2018

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Poptávka po úvěrech na bydlení v říjnu zbourala všechny rekordy

 

Počty i objemy v říjnu sjednaných hypoték vysoko překonaly dosavadní říjnové rekordy. Hlavní příčinou je paradoxně nová regulace, která zhoršuje dostupnost úvěrů na bydlení. Jak je to možné? A co se bude dít dál? 


Objem hypoték vzrostl o 1/3
V říjnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 10 590 hypotečních úvěrů, tedy o 1923 více než v loňském roce. Celkový objem vystoupal až na 24,284 mld. Kč. Meziročně suma sjednaných hypoték vzrostla o 6,4 miliardy korun (35,4 %).
„Tento prudký meziroční nárůst jak počtu, tak objemu sjednaných hypoték je dozvukem nové regulace v úvěrech na bydlení. Nová pravidla začala sice platit od 1. října, ale vzhledem k prodlevě mezi podáním žádosti a podpisem úvěru bude možné skutečný dopad regulace sledovat až v listopadových či spíše prosincových statistikách. Aktuální statistiky teprve odrážejí zvýšený zájem o úvěry před začátkem platnosti nové regulace, takže se jedná ve velké míře o úvěry rozjednané ještě v září,“ komentuje aktuální výsledky Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla meziměsíčně o 9 setin procentního bodu na 2,66 %, čímž potvrdila trend a směřování našeho GOFI INDEXU, který mapuje nabídkové sazby hypoték a je zhruba o měsíc napřed. Jeho hodnota v září byla 2,67 %. V říjnu pak vystoupala na 2,86 % a nyní – v polovině listopadu – již atakuje 3% hranici.

 
Stavební spořitelny rozpůjčovaly o polovinu více než loni
Ze stejného důvodu se dařilo i stavebním spořitelnám. Ty v říjnu sjednaly o 24 % více úvěrů – celkově 7 572 ks a celková rozpůjčovaná suma peněz dosáhla bezmála 8 miliard korun. V meziročním srovnání je nárůst objemu úvěrů stavebních spořitelen ještě větší, než v případě hypoték a činí 54,4 %! 
„Stavební spořitelny mají výborný rok a říjnová čísla toto jen potvrzují. Od začátku roku již stavební spořitelny poskytly úvěry za 62 miliard korun a součtu za celý rok budou pravděpodobně atakovat dosavadní rekord z roku 2008, kdy celkově rozpůjčovaly 74 miliard korun,“ říká Libor Ostatek.

 
 
 
V září a říjnu banky ztrátu odmazaly. Bude to stačit?
Za 10 měsíců letošního roku sjednaly banky podle dat serveru hypoindex.cz hypotéky za 184 mld. Kč. Díky excelentním výsledkům v posledních dvou měsících (důvody jsme si uvedli) banky výrazně zmenšily ztrátu za loňskými výsledky. „V celoročním zúčtování však k překonání loňských čísel téměř s jistotou nedojde. V listopadu a prosinci se začne projevovat efekt nové regulace a také fakt, že část potenciálních obchodů byla předčerpána v září a říjnu. Náš aktuální odhad celkového objemu sjednaných hypoték činí 214 mld. Kč, uzavírá Libor Ostatek z GOLEM FINANCE.
 
 
Celková suma úvěrů na bydlení (společně s produkcí stavebních spořitelen by pak činila 287,8 mld. Kč. Přičemž dosavadní rekord dosažený v loňském roce představuje 288,9 mld. Kč. Letošní rok bude z pohledu bank a stavebních spořitelen opět obchodně velmi úspěšný. Jiné je to z pohledu marží a ziskovosti plynoucí z jednotlivých úvěrových obchodů, ale to je téma na další MEDIA INFO.
* chybí zde výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, které svá čísla hypoindexu nereportují
Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex.cz, Stavebky.cz, ČTK

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Fincentrum Hypoindex prosinec 2021: Sazby rostly nejrychleji v historii

Průměrná úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji v celé historii ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje hypoteční trh již od roku 2003. Přestože zájem o hypotéky pozvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil hranici 430 miliard korun. Letos se ale objemy propadnou minimálně o pětinu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: Fincentrum Hypoindex

19. 01. 2022

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *