EUR 24.460

USD 23.992

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.460

USD 23.992

07. 06. 2021

0 komentářů

Poptávka raketově roste. Realitkám chybějí nemovitosti a o slevách se nevyjednává

 

Že po vynucené covidové pauze trh rezidenčních nemovitostí oživí, se čekalo. Zájem však předčil odhady a dobré nabídky se v nabídce ohřejí často jen na několik hodin. Poměrně časté jsou čekací listiny lidí ochotných dát vyšší cenu, než vlastník žádá – aby měli jistotu, že právě oni se stanou novými vlastníky. A zdaleka nejde jen o pražský fenomén. Podobně jsou na tom i další větší města. Hlavním impulsem k nákupům je strach z rostoucí inflace.
„Kdo má volné peníze, nakupuje. Především majetní lidé se obávají inflace a chtějí své úspory bezpečně uložit. A kvalitní nemovitosti vložené prostředky zhodnocují stabilními výnosy z nájmu a dlouhodobě rostoucí hodnotou. K poptávce přispívají také lidé, kteří se po pandemii rozhodli zvýšit kvalitu svého bydlení, aby na případné další vlny byli lépe připraveni,“ říká Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.
Neodrazují vyšší ceny ani slabší výnosy z nájmu 
S ústupem pandemie sílí varování před rychlým růstem inflace a bezpečná investice do bydlení je přirozenou volbou. „Klienti jsou smířeni s aktuálně nižšími výnosy z nájmu, které jsou dány za vyšší pořizovací ceny. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou se stále zvyšuje a snížení cen tudíž nelze v dohledné době očekávat. Aktuálně je v Praze na prodej přes 4.000 nových bytů. Jen za loňský rok se ale v metropoli prodalo 5.800 bytů. Dokud se nepodaří významně rozšířit nabídku nových bytů, i za pomoci funkčního stavebního zákona, situace se nezmění.“ zdůrazňuje Peter Višňovský. Nejrychleji z trhu mizí byty 1+kk a 2+kk, které se obratem ocitají na trhu nájemního bydlení. U větších a dražších nemovitostí množství zájemců klesá. Na vině je především vyšší cena.
Není prostor říkat si o slevy
Lidé akceptují současné ceny a o slevách téměř nevyjednávají. To je velká změna oproti roku 2020, kdy část klientů věřila v pokles cen a chtěla vyjednávat. Řada developerů upustila také od zvýhodněných předprodejních nabídek. Jedním z příkladů je projekt Nové Modřany, jehož stavba byla zahájena na jaře letošního roku. Byt 3+kk o rozloze 76,9 m² s balkonem 21,1 m² vychází na 8 793 000 korun. „Ještě loni bychom od takového nacenění developera odrazovali. Ceny však rychle rostou a nabídka se tenčí. Dnes jde o zajímavou nabídku, která si nového majitele našla ještě během neveřejného předprodeje. Rozhodně však nejsme v situaci, že by se na trhu prodalo úplně vše. Nemovitosti nabízené za zjevně nadsazené ceny v nabídce zůstávají,“ dodává Peter Višňovský.  

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.