EUR 24.310

USD 21.427

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.310

USD 21.427

29. 05. 2019

Poslední šance: Kraje hlásí velký zájem o kotlíkové dotace

 

Krajské úřady rozjely vyhlášením výzvy třetí vlnu kotlíkových dotací. Už v první polovině dubna tam učinili v Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Následně se přidávají další krajské úřady, některé tak učiní až v září letošního roku. „Výhodnější podmínky pro výměnu kotlů již nebudou,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. V Moravskoslezském kraji už příjme žádostí skončil, kraj má deset tisíc zájemců.



 


Největší zájem očekávají firmy, které provádí samotnou instalaci právě kolem vyhlášení výzev. „Všichni mají dost času, a jak se začne blížit termín, rozhodnou se i ti, kteří o tom jen teoreticky uvažovali, a to je pak fofr. I zde platí jednoduché pravidlo, kdo dřív přijde…,“ říká Pavel Fohler z firmy CDP Ivory, která zařizuje následnou distribuci pelet až ke kotli a pro kterou je zásadní, jak se zákazníci rozhodnou na začátku procesu. „Pořád platí, že se rozhodují z velké části podle toho, co jim poradí technik na místě,“ dodává Pavel Fohler. Ve třetí vlně jsou podporovány kotle na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.
První čísla a poznatky mají v Karlovarském kraji, kde vyhlásili výzvu jako první. „O kotlíkové dotace je v kraji veliký zájem. Dle předběžných průzkumů kraje lze očekávat minimálně 250 žádostí o dotace,“ říká Jana Pavlíková, tisková mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje. Kraj má alokovaných 68 709 korun s minimálním počtem 669 výměn. „Jedná se o částku za předpokladu dodržení Ministerstvem předpokládané struktury žádostí o dotace. Bude-li např. zájem výhradně o kotle s nejvyšší podporou, počet možných podpořených výměn bude nižší. Kraj přiděluje dotaci žádostem dle pořadí do vyčerpání alokace,“ dodává Jana Pavlíková. Kraj už také ví, o co je mezi žadateli největší zájem. „Napříč výzvami evidujeme největší zájem o tepelná čerpadla, jejich podíl dosahuje téměř 50 % spektra,“ dodává mluvčí kraje Jana Pavlíková.
Moravskoslezský kraj by mohl v rámci třetí vlny přerozdělit klidně celou miliardu, a přesto by to nepokrylo všechny žádosti. „Jsem velmi rád, že se potvrdil náš odhad a zájem o výměnu kotlů je opět v našem regionu enormní. Půl miliarda, kterou jsme měli k dispozici, zmizela během necelé minuty hned první den. Vystačí na přibližně 3 a půl tisíce žádostí. Je jasné, že je nutné alokaci výrazně navýšit. Stále platí příslib pana ministra, že bude na vládě prosazovat, aby náš kraj dostal další prostředky,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Téměř 50 % žádostí bylo v kraji na plynový kondenzační kotel, třicet procent na tepelné čerpadlo a 21 % na automatický kotel pouze na biomasu nebo kotel na biomasu na ruční přikládání.
Dotace mohou dosáhnout až 120 tisíc korun a v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší ještě o 7 a půl tisíce více. Netýkají se kotlů na uhlí ani kombinovaných spalujících vedle uhlí i biomasu. Provoz kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním bude totiž v září 2022 zcela zakázán. Ten kdo si pospíší, může topit s novým kotlem ještě letos, většina však zrealizuje fyzickou výměnu po topné sezoně na jaře příštího roku.
Dotace na kotel můžou dosáhnout až na 120 tisíc, v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší ještě o 7 a půl tisíce více. Přitom kvalitní kotel na pelety můžete pořídit za cenu okolo 60 tisíc korun bez DPH. Včetně instalace byste se měli vejít do maximální hranice uznatelných nákladů.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

výměna kotle

Čas na výměnu neekologických kotlů se krátí

Na základě zákona o ochraně ovzduší bude od počátku září 2022 zakázáno v České republice provozovat kotle na tuhá paliva, které jsou zařazeny do nižší než 3. třídy. Domácnosti musí zajistit jejich výměnu. Při porušení této povinnosti hrozí pokuta ve výši až 50 000 korun.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

01. 11. 2021

Zlepší se brzy dostupnost nemovitostí

Ceny bytů rostou v Praze i v ostatních krajích. Nejvíce v Ostravě

Nemovitosti stále zdražují. Většinou byla rekordmanem Praha, teď se podle odborníků nejvyššího růstu cen bytů dočkala Ostrava. Zájem je jak o investiční byty, tak o byty k běžnému bydlení. Navíc rostou ceny jak u developerských projektů, tak u starších bytů.

Text: Monika Lukešová

03. 12. 2020

Nemovitosti: chaty a chalupy a koronavirus

Zájem o chaty a chalupy neopadá. Rekreační objekty lákají i investory

Lidé v posledních letech znovu objevili kouzlo chalupaření. Na síle tento koníček, který má u nás dlouholetou historii, nabral v době nucené karantény na jaře. Hlad po rekreačních objektech byl veliký. Zájem navíc stále přetrvává, a to jak mezi běžnými lidmi, kteří si chtějí jet na chatu odpočinout, tak i mezi investory.

Text: Monika Lukešová

23. 10. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *