EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

30. 05. 2018

0 komentářů

Potřebuje Praha moderní architekturu? Odborníci jsou pro, veřejnost také

 

Potřebuje Praha moderní architekturu a výškové stavby? To je téma, které dnes diskutovali přední odborníci a architekti z ČR i zahraničí na mezinárodní konferenci. Akci pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), což je skupina odborníků z oboru architektury, stavebnictví a developmentu, spolu s hlavním městem pod záštitou primátorky Adriany Krnáčové. Odborníci i laická veřejnost se v odpovědi na tento dotaz vesměs shodují. Moderní ikonické stavby od předních architektů z ČR i zahraničí v Praze chybí.

Loading



 


Ano pro moderní architekturu i výšky
Také výškové stavby do města, jakým je Praha, patří.  Tvrdí to odborníci a zároveň to vyplývá z výzkumu veřejného mínění, který Sdružení pro architekturu a rozvoj zadalo agentuře IPSOS. Začátkem května se dotazovala tisícovky Pražanů a jen šest procent vyjádřilo zásadní odpor k výškové výstavbě. Ostatní ji v Praze připouštějí, byť část z nich jen na vybraných místech (57 procent) nebo kdekoli mimo historické jádro (26 procent).
Jen Tančící dům nestačí
Pokud si lidé mají vzpomenout na nějakou moderní stavbu v Praze, jako první se jim vybaví Tančící dům. To je ale soukromá investice a nositelem velké architektury v zahraničí je obvykle veřejná budova typu národní knihovny, muzea nebo koncertního sálu. A taková nová stavba se v Praze roky neobjevila. Pražané by přitom chtěli, aby město nebo stát investovaly prostředky do nové moderní veřejné budovy s unikátní architekturou. Celkem 76 procent z tisícovky dotázaných odpovědělo, že by stát nebo město mělo investovat prostředky do nové moderní veřejné budovy s unikátní architekturou.
Nejvíce přitom lidem chybí projekty, o kterých se už roky diskutuje a které tak vešly v široké povědomí. Pomyslný žebříček nejžádanějších veřejných staveb tvoří národní knihovna, muzeum pro Slovanskou epopej, galerie moderního umění nebo nová velká koncertní budova.
Koncertní sál na Vltavské je ideální příležitostí
Více než dvě třetiny Pražanů se domnívají, že by si Praha moderní koncertní sál zasloužila. A je to právě ta stavba, kterou by mohlo město postavit nejdříve. Vyrůst by měla u metra Vltavská, čímž by toto zanedbané místo získalo důstojnou náplň. Navíc by se tak přirozeně propojilo s centrem města a zároveň by mu mohlo odlehčit od turistů, kteří se dnes soustřeďují výhradně na historické jádro. Výstavba koncertního sálu by také mohla odstartovat přeměnu největší pražské územní rezervy – brownfieldu Bubny. Institut plánování a rozvoje města Prahy již nechal vypracovat územní studii, která měla zjistit, zda se filharmonická budova do prostoru Vltavské vešla, a to s pozitivním výsledkem. Nyní proto radnice zadala studii proveditelnosti, která přiblíží další parametry záměru.
Podrobnosti o konferenci naleznete na webu www.arch-rozvoj.cz/konference
Tisková zpráva: SAR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Blýská se na lepší časy? Bytů by se mohlo začít stavět víc

Cesta z bytové krize začíná mít konkrétnější podobu. Vláda totiž schválila věcný návrh nového stavebního zákona, který by měl urychlit a zjednodušit povolování staveb. Nyní je potřeba připravit paragrafové znění, které by ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová měla předložit do 31. ledna roku 2020.

Text: Monika Lukešová

26. 06. 2019

Bytová krize pokračuje: Do Prahy se stěhuje čím dál víc lidí, nebudou mít ale kde bydlet

Na konci loňského roku v Praze bydlelo podle Českého statistického úřadu 1 308 632 lidí. V roce 2018 se tedy přistěhovalo do hlavního města více jak 11 tisíc obyvatel. Celkem se počet lidí žijících oficiálně v Praze zvýšil o 14 119. Jenže takový nápor hlavní město přestává zvládat. Bytů se stále staví málo a obytná plocha se zmenšuje.

Text: Monika Lukešová

01. 04. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *