EUR 25.320

USD 23.408

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.320

USD 23.408

31. 10. 2017

1 komentář

Povolovací proces v Česku nezrychluje, efektivněji se povolují stavby už i v Konžské republice

 

Doba potřebná k vyřízení stavebního povolení je největší bolestí české ekonomiky. Dlouhodobě. Opětovně to potvrdil dnes vydaný žebříček Doing Business zpracovávaný Světovou bankou, který Českou republiku v tomto ukazateli zařadil až na 127. místo ze 178 sledovaných zemí, hluboko za dalšími vyspělými ekonomikami. V Česku tak sesbírání všech razítek a povolení potřebných ke stavbě trvá celkem 247 dní. Naproti tomu v Dánsku – jež žebříček Doing Business v tomto ukazateli vede – stavitel celým procesem projde během pouhých 64 dní.

Loading



 


Žebříček ale načítá jen délku řízení danou zákonem. V realitě však proces získání potřebných povolení trvá mnohem déle. V Česku u běžného bytového domu aktuálně asi deset let. Úřady si totiž k řadě problémů vyžadují stanoviska dotčených orgánů. A ty žádné lhůty stanoveny nemají. Čeká se tak na jejich vyjádření mnohdy i rok.
ČR drží „pěkné“ 127. místo ze 178
Konžská republika, Grenada a Kuvajt. To je společnost, uprostřed které se na 127. místě žebříčku aktuálně nachází Česká republika. Daleko za zeměmi jako je Papua Nová Guinea, Džibuti nebo Laos. V celkovém pořadí, které vyhodnocuje i další aspekty ekonomiky jako například zahraniční obchod nebo přístup k úvěrům, je přitom ČR na solidním 30. místě, byť i to znamená pokles o 3 místa proti roku předchozímu. Délka stavebního řízení je tak ukazatelem, ve kterém Česká republika může nejsnáze zaznamenat největší posun.
„Rok za rokem nám Světová banka potvrzuje, že délka stavebního povolování je největší brzdou české ekonomiky, přesto se naše politická reprezentace není schopná dohodnout na legislativních změnách, které by tento vleklý problém odstranily,“ komentovala výsledek výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková. Podle Světové banky zabere vyřízení všech procedur stavebního povolení stavebníkům již zmíněných 247 dní, což znamená, že Česká republika od roku 2010 fakticky neudělala pokrok. V porovnání s loňským ročníkem si sice polepšila o tři místa, tento posun byl ovšem způsoben zhoršením konkurence a snížením počtu monitorovaných zemí, nikoliv progresem na české straně.
Odborníci přitom dlouhodobě navrhují kroky, které by celý povolovací proces značně urychlily. V Praze by například velmi pomohlo vytvořit jeden specializovaný stavební úřad pro velké stavby.   Zásadní brzdou je pak současný systém, kdy se k povolovacímu procesu vyjadřují dotčené orgány bez závazných termínu na rozhodnutí. Odděleno by rovněž mělo být rozhodování státní a místní samosprávy. Injekcí pro bytovou výstavbu v Praze by byla také větší flexibilita úřadů v oblasti územnímu plánování.
Díky těmto skutečnostem pak třeba stavba bytového domu v České republice v tuto chvíli trvá od spuštění povolovacího procesu ke kolaudaci až deset let. Na trh se tak nedostává dostatečné množství nových bytů, což obyvatelům země komplikuje možnost získání nového bydlení. Zásadním urychlením celého povolovacího procesu si tak Česká republika může vylepšit nejen postavení na prestižním žebříčku Doing Business, ale zároveň i zchladit trh s nemovitostmi.
Tisková zpráva Central Group

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

V Praze se připravuje 143 tisíc nových bytů, ročně se jich povolí jen asi pět tisíc

Investoři v Praze připravují výstavbu více než 143 tisíc bytů. Problémem je, že se jich dlouhodobě povoluje jen kolem 5 tisíc ročně, přitom každoroční potřeba hlavního města je minimálně dvojnásobná. Dlouhodobá paralýza povolování se negativně promítá i do dostupnosti bydlení. Vyplývá to za aktuální pololetní analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2023

Prodeje novostaveb v Praze rostou. Prim hrají malometrážní byty

Pražský bytový trh zažívá za poslední půlrok postupné oživování objemu prodejů. To je způsobeno zrušením přísných limitů ČNB pro poskytování hypotečních úvěrů, nabídkou garantovaných hypoték ze strany developerů a rozšířením nabídky projektů, které byly v předchozím roce a půl staženy z prodeje a čekaly na vhodnou příležitost na opětovné nabídnutí na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 11. 2023

Průměrná cena nových bytů v Praze klesla nejvíce za několik let, nabídka roste

Průměrná nabídková cena nových volných bytů v Praze během letošního května a června klesla oproti předchozím dvěma měsícům o celé jedno procento na 153 800 Kč za metr čtvereční. V nabídce developerů se objevilo celkem 16 nových rezidenčních projektů s celkovým objemem 741 bytů. Vyplývá to z nejnovějších dat Deloitte Develop Indexu, který každé dva […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel Krpálek

    4 září, 2018

    V Čechách vyřizovat stavební povolení je naprostej očistec. Po několika měsících neustále dokladování a předkládání dalších a dalších vyjádřeních se z vás stane Tyranosaurus. Pochopíte, že dobře placení úředníci si vlastně tímto laxním přístupem k věci tzv. šetří práci. Bohužel to stavebníka může vyjít pějně draho, pokud stavební pozemek pořídí na hypotéční úvěr a včas si zamluví stavební firmu, která pak čerpá zálohy dle Smlouvy o stavbě, ačkoliv stavební úřad nadále něco přezkoumává a doslova a do písmene hledá ve všem blechy na úkor času chudáka stavebníka.
    Takže vám páni zákonodárci moc děkujeme, ze tu šikanu a neuvěřitelnou buzeraci, které již několik let prožíváme po novele stavebního zákona, která měla údajně stavební řízení usnadnit. JE TO KATASTROFA !!!
    Občan Krpálek, Praha-západ.

    Odpovědět