EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

26. 05. 2015

Pozor na triky některých realitek a na koupi nemovitosti s dluhem, varuje společnost Eurodražby.cz

 


 

Mezi klasické problémy při koupi nemovitosti patří například dodatečný zápis v katastru o zatížení nemovitosti dluhem. Zápis totiž může být někdy zveřejněn dodatečně až po soudním rozhodnutí, a zatíží tak už nového majitele.

„Existuje jednoduché řešení, a tím je koupě domu či bytu v dražbě. Nemovitosti jsou předem důkladně prověřené, jejich stav je popsán ve znaleckém posudku, všechny závazky váznoucí na nemovitostech jsou známy a klepnutím dražebního kladívka navíc zanikají. Pokud některé z nich na nemovitostech zůstávají, je o této skutečnosti kupec předem informován. Navíc v České republice bezpečně a spolehlivě fungují i elektronické dražby nemovitostí. Vše je maximálně transparentní, což se u některých realitních prodejů říci nedá,“ říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz, která organizuje nejvíc nedobrovolných dražeb v Česku.

Odstrašujícím příkladem jednání realitní společnosti je i příběh Miloslava Lujky. S těhotnou přítelkyní chtěli koupit dřevostavbu a v nabídce realitky našli dům, který je hned při první návštěvě okouzlil. Podepsali proto rezervační smlouvu a složili rezervační poplatek 140 tisíc korun. Jenže následně zjistili, že makléřka lhala o skutečné rozloze domu, o použitých materiálech a dalších podstatných skutečnostech.

„Byli jsme v šoku, když jsme zjistili, že se nejedná o dřevostavbu, ale o obyčejný okál z dřevotřísky, který obsahuje nebezpečné látky. U těchto druhů staveb bylo prokázáno uvolňování formaldehydu a azbestu, takže jsem se okamžitě rozhodl od koupě odstoupit. Zdraví rodiny je pro mě na prvním místě. Navíc nesouhlasily ani informace o zateplení a podobně,“ říkáMiloslav Lujka. A dodává: „Realitní kancelář nám pohrozila, že jsme si dům prohlédli a že oni neodpovídají za inzerované informace, takže při odstoupení od koupě propadne rezervační poplatek a navíc nám hrozí pokuta za nerealizovaný nákup, takže bychom měli přijít o 240 tisíc korun. Chtěli jsme se domluvit, bohužel ze strany realitky nebyl zájem, takže se celá věc nyní řeší soudní cestou.“

I když vše řeší právníci,Miloslav Lujkase nakonec asi vrácení rezervačního poplatku nedočká a bude muset zaplatit i pokutu za nerealizovaný nákup. Navíc těch nervů a promarněného času. To by se při koupi ve veřejné dražbě nemohlo stát. Další výhodou dražeb je cena nemovitostí, která se pohybuje v rozmezí 70 – 80 % aktuální tržní ceny. Prodávající totiž často při normálním prodeji neznají cenu své nemovitosti a nadhodnocují ji až o 50 %, což vychází z údajů společnosti Eurodražby.cz, českého lídra v oblasti nedobrovolných dražeb a prvního dražebníka elektronických dražeb. Trh s realitami se změnil, ovšem lidé často stále zohledňují citové vazby a odmítají reálný stav.

Koupě v dražbě je i velmi rychlá, uskuteční se většinou do týdne od poslední prohlídky nemovitosti. Majitelem se kupující stane hned v okamžiku příklepu.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti poskytují pocit jistoty. U luxusních bytů však hraje velkou roli lokalita

Foto: Pixabay.com Zájem o koupi nemovitostí stále roste, i přes to, že jejich cena neklesá. V hledáčku kupujících jsou i ty luxusní, jejichž cena je vyšší než u průměrných bytů v dané lokalitě. Nákup nemovitosti vzbuzuje pocit jistoty a víru, že jejich hodnota postupem času nijak zvlášť neklesne. Navíc mnozí chtějí zabezpečit své děti do […]

Text: Monika Lukešová

15. 06. 2021

Odpočet hypotéky z daní

Rok 2018: Realitní párty se chýlí ke konci

Článků o tom, co se děje a co se bude dít na realitním trhu, jak to bude s cenami nemovitostí, a o všem, co s tím souvisí, jste asi letos četli víc než v jiných letech. Mám ale pocit, že moc neodpovídají tomu, co v roce 2018 jako realitní zprostředkovatel v terénu skutečně zažívám.

Text: Jana Zámečníková

26. 11. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.