EUR 24.690

USD 25.440

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.690

USD 25.440

09. 09. 2021

0 komentářů

Praha bojuje za spravedlivý výpočet výše poplatků za odpad. Vláda trvá na skokovém zdražení lidem ze sídlišť

 

Hlavní město Praha již od poloviny roku 2021 vede intenzivní jednání s Ministerstvem vnitra ČR o metodice stanovení výše poplatků za odpad.  Ministerstvo vnitra brání Praze i dalším samosprávám zachovat dosavadní způsob stanovení ceny, která zohledňuje faktické náklady na svoz jednotlivých druhů popelnic. Hlavní město Praha nesouhlasí s výkladem prosazovaným MV ČR, který znamená skokové zdražení svozu odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť. 


Hlavní město Praha již několik měsíců připravuje nové znění vyhlášky o místních poplatcích za odpad, která má navázat na zákon č. 543/2020 Sb., který novelizoval zákon o místních poplatcích v souvislosti s přijetím zákona o odpadech. Podoba vyhlášky a metodika výpočtu poplatku za svoz se stala předmětem rozdílného výkladu zákona ze strany města a Ministerstva vnitra ČR.
Hl. m. Praha má historicky nastavené poplatky maximálně spravedlivě.
 “Ve výši poplatků maximálně možně zohledňujeme reálné náklady na svoz. Proto lidé využívající největší nádoby na sídlištích platí za odpad v přepočtu na litr méně než ti, kteří mají vlastní malé nádoby,” konstatuje Petr Hlubuček /STAN/ náměstek primátora hl. m. Prahy.
Hl. m. Praha tak vůči svým občanům promítá do výše ceny popelnic, kterou lidé platí logickou úsporu z rozsahu. Ministerstvo vnitra nicméně diferenciaci ceny odmítá a ve svém výkladu nového zákona trvá na jednotné sazbě za litr nádoby. “To by znamenalo ve svém důsledku skokové zdražení pro obyvatele pražských sídlišť, kteří využívají největší nádoby. A s tím nesouhlasíme,” říká Petr Hlubuček /STAN/. Hl. m. Praha konstatuje, že výpočet ceny za odpad, jak jej má město nastaveno, odpovídá skutečným nákladům na nakládání s odpady a není v rozporu se zákonem. “Výklad Ministerstva vnitra považuji za sociálně nespravedlivý. Navrhovaný ministerský “paušál” neúměrně zatíží právě ty Pražany, kteří bydlí ve velkých domech a mohou nejméně ovlivnit velikost popelnice a četnost svozu,” zdůrazňuje náměstek Hlubuček.
Při modelové situaci čtyřčlenné rodiny využívající největší nádoby (1100l) a při navržené sazbě 0.60Kč/litr by šlo o zdražení kolem 2000,-Kč ročně. Naopak rodinný domek s nejmenší nádobou (70l), dvěma obyvateli a svozem jedenkrát týdne by ušetřil podle představy Ministerstva vnitra pár set korun.
Proto vyzýváme vedení Ministerstva vnitra České republiky, aby přestalo hovořit o sociální spravedlnosti, když nutí česká města nespravedlivě přenášet větší část nákladů na odpadové hospodaření na lidi ze sídlišť a velkých bytových domů,” říká náměstek pražského primátora Petr Hlubuček /STAN/. “Bohužel hl.m. Praha je v pozici, že nemůže výklad ministerstva vnitra nijak ovlivnit. Pokud bude Ministerstvo vnitra trvat na svém výkladu a neumožní diferencovat sazby za odpad podle skutečných nákladů, dojde ke zdražení svozu odpadu všem lidem na pražských sídlištích a bytových domech,” konstatuje náměstek Hlubuček.
Podle výkladu magistrátních právníků, je diferenciace ceny za litr odpadu dle znění zákona 543/2020 možná. Hlavní město Praha proto trvá na tom, aby Ministerstvo vnitra přehodnotilo svůj přístup, přestalo zdražovat svoz odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť a umožnilo městům spravedlivě rozpočítávat náklady na svoz odpadu dle reálných nákladů.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.