EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

09. 09. 2021

Praha bojuje za spravedlivý výpočet výše poplatků za odpad. Vláda trvá na skokovém zdražení lidem ze sídlišť

 

Hlavní město Praha již od poloviny roku 2021 vede intenzivní jednání s Ministerstvem vnitra ČR o metodice stanovení výše poplatků za odpad.  Ministerstvo vnitra brání Praze i dalším samosprávám zachovat dosavadní způsob stanovení ceny, která zohledňuje faktické náklady na svoz jednotlivých druhů popelnic. Hlavní město Praha nesouhlasí s výkladem prosazovaným MV ČR, který znamená skokové zdražení svozu odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť. 


Hlavní město Praha již několik měsíců připravuje nové znění vyhlášky o místních poplatcích za odpad, která má navázat na zákon č. 543/2020 Sb., který novelizoval zákon o místních poplatcích v souvislosti s přijetím zákona o odpadech. Podoba vyhlášky a metodika výpočtu poplatku za svoz se stala předmětem rozdílného výkladu zákona ze strany města a Ministerstva vnitra ČR.
Hl. m. Praha má historicky nastavené poplatky maximálně spravedlivě.
 “Ve výši poplatků maximálně možně zohledňujeme reálné náklady na svoz. Proto lidé využívající největší nádoby na sídlištích platí za odpad v přepočtu na litr méně než ti, kteří mají vlastní malé nádoby,” konstatuje Petr Hlubuček /STAN/ náměstek primátora hl. m. Prahy.
Hl. m. Praha tak vůči svým občanům promítá do výše ceny popelnic, kterou lidé platí logickou úsporu z rozsahu. Ministerstvo vnitra nicméně diferenciaci ceny odmítá a ve svém výkladu nového zákona trvá na jednotné sazbě za litr nádoby. “To by znamenalo ve svém důsledku skokové zdražení pro obyvatele pražských sídlišť, kteří využívají největší nádoby. A s tím nesouhlasíme,” říká Petr Hlubuček /STAN/. Hl. m. Praha konstatuje, že výpočet ceny za odpad, jak jej má město nastaveno, odpovídá skutečným nákladům na nakládání s odpady a není v rozporu se zákonem. “Výklad Ministerstva vnitra považuji za sociálně nespravedlivý. Navrhovaný ministerský “paušál” neúměrně zatíží právě ty Pražany, kteří bydlí ve velkých domech a mohou nejméně ovlivnit velikost popelnice a četnost svozu,” zdůrazňuje náměstek Hlubuček.
Při modelové situaci čtyřčlenné rodiny využívající největší nádoby (1100l) a při navržené sazbě 0.60Kč/litr by šlo o zdražení kolem 2000,-Kč ročně. Naopak rodinný domek s nejmenší nádobou (70l), dvěma obyvateli a svozem jedenkrát týdne by ušetřil podle představy Ministerstva vnitra pár set korun.
Proto vyzýváme vedení Ministerstva vnitra České republiky, aby přestalo hovořit o sociální spravedlnosti, když nutí česká města nespravedlivě přenášet větší část nákladů na odpadové hospodaření na lidi ze sídlišť a velkých bytových domů,” říká náměstek pražského primátora Petr Hlubuček /STAN/. “Bohužel hl.m. Praha je v pozici, že nemůže výklad ministerstva vnitra nijak ovlivnit. Pokud bude Ministerstvo vnitra trvat na svém výkladu a neumožní diferencovat sazby za odpad podle skutečných nákladů, dojde ke zdražení svozu odpadu všem lidem na pražských sídlištích a bytových domech,” konstatuje náměstek Hlubuček.
Podle výkladu magistrátních právníků, je diferenciace ceny za litr odpadu dle znění zákona 543/2020 možná. Hlavní město Praha proto trvá na tom, aby Ministerstvo vnitra přehodnotilo svůj přístup, přestalo zdražovat svoz odpadu lidem z bytových domů a ze sídlišť a umožnilo městům spravedlivě rozpočítávat náklady na svoz odpadu dle reálných nákladů.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021

Nova zelená úsporám startuje

Nová zelená úsporám startuje: Výhodnější při kombinaci opatření i širší nabídka dotací

O dotace z programu Nová zelená úsporám za období 2014-2021 bylo možné žádat do 11. října. Z úspěšného dotačního programu lze čerpat dotace například na zvýšení energetické účinnosti a snížení emisí, výměnu kotlů nebo podporu obnovitelných zdrojů energie. Již dnes startuje přijímání žádostí v novém programovém období.  

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

12. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.