EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

12. 03. 2019

0 komentářů

Praha chce změřit rychlost stavebních úřadů, zaměřit by se měla i na městské společnosti

 

Rychlost stavebních a územních řízení je jedním z klíčových problémů, který trápí (nejen) pražský rezidenční trh. Pražští radní se proto nyní dohodli, že do konce června změří rychlost práce jednotlivých stavebních úřadů. Velmi vítáme, že se po mnoha letech nečinnosti předchozích politiků konečně někdo začal tímto tématem aktivně zabývat.

Loading



 


Výsledky zkoumání totiž jasně ukážou, které konkrétní úřady jsou brzdou rozvoje v Praze, a proč. Radní by pak měli vyhodnotit, zda jde jen o systémovou chybu způsobenou například nedostatkem pracovníků, o nekompetenci vedení úřadu či snad tlaky místních aktivistických politiků brojících proti jakékoliv výstavbě. Důležité pak budou i následné konkrétní kroky, které povedou ke zlepšení současné tristní situace.
To je však jen prvním krokem k urychlení procesu povolování nových staveb. Kromě stavebních úřadů by si mělo vedení hlavního města posvítit také na takzvané dotčené orgány státní správy, jejichž stanoviska jsou pro investory nezbytné, zvláště na městské společnosti. Některé totiž s rozhodnutím otálí i dlouhé měsíce, čímž porušují správní lhůty pro vyjádření.
Právě to pak celý proces výrazně zdržuje. Například u jednoho našeho aktuálně povolovaného menšího projektu s desítkami bytů jsme museli získat stanovisko od rovné šedesátky takzvaných „dotčených orgánů státní správy“ a jiných organizací. Na některé jsme čekali i rok, přestože správní řád určuje třicetidenní lhůtu pro vyjádření. Teprve po jejich sehnání lze požádat stavební úřad o územní rozhodnutí a následně též stavební povolení. Smutné je, že mezi největší opozdilce patří právě některé městské společnosti.
Investoři včetně nás by proto velmi uvítali, kdyby vedení města jednoznačně trvalo na dodržování správních lhůt hlavně u společností vlastněných či spoluvlastněných Prahou. Katastrofický stav trhu s byty v hlavním městě je už v takovém bodě, že každá snaha změnit stávající praxi je žádaná a nutná.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *