EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

06. 04. 2022

0 komentářů

Praha se loni rozrostla o 16 tisíc lidí, na nové obyvatele však připravená není. Chybí hlavně byty

 

Praha je dlouhodobě nejatraktivnějším místem v celé zemi, což dokládá mimo jiné neustálý nárůst jejích obyvatelů. Jen loni se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) české hlavní město rozrostlo o 15993 obyvatel, přičemž zásadní podíl na tom měli lidé, kteří se do Prahy přistěhovali (15296 lidí). Je smutné, že město dlouhodobě na tento demografický vývoj nedokáže adekvátně reagovat. Zásadně totiž chybí nejen byty pro tyto nové obyvatele, nedostačující je i stávající infrastruktura.

Loading



 

Obliba hlavního města je pochopitelná. Nabízí největší možnost profesního uplatnění včetně nejvyšších platů. Zároveň mají její obyvatelé nejlepší přístup ke vzdělávání, zdravotní péči i sportovním a kulturním aktivitám. Je proto logické předpokládat, že počet Pražanů poroste i v budoucnu.

Bohužel tento vývoj zůstává už mnoho let bez povšimnutí. Praha už dlouho jede spíš jen tak ze setrvačnosti, protože jí chybí zásadní dokument, který by jí na demografickou situaci umožnil lépe reagovat. Je jím územní plán, který určuje, kde se co může stavět. Ten současný byl totiž schválen už v roce 1999 a měl platit od roku 2000 následujících deset let. K jeho nahrazení však dosud nedošlo, což vedlo k faktickému vyčerpání rozvojového potenciálu hlavního města. Prakticky všechny větší rezidenční projekty se nyní mohou stavět jen díky tomu, že investor vyjedná dílčí změnu územního plánu. To ale celé povolování prodlužuje o mnoho let.

Poptávka po bydlení je přitom v posledních letech extrémní a ani přes pokračující růst cen bytů příliš neklesne. Praha totiž vždycky byla atraktivní i pro lidi ze zahraničí, loni přišlo nejvíce lidí z Ukrajiny (přírůstek 7203 lidí), Ruska (přírůstek 1931 lidí) a Slovenska (přírůstek 810 lidí). Letos navíc zájem o bydlení výrazně ovlivní desítky tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny, kteří nemohou trvale zůstat v provizorním ubytování v tělocvičnách a halách. Bohužel příliš volných bytů, do kterých by se mohli přemístit, v Praze není. Nezodpovězenou otázkou proto zůstává, co s těmito lidmi bude za pár měsíců, pokud válka v jejich zemi bude stále pokračovat.

Jednoznačným úkolem nového územního plánu je připravit hlavní město na očekávané pokračování přírůstku obyvatel tak, aby tomu odpovídala bytová výstavba i budovaná infrastruktura. Jinak se z Prahy brzy stane přeplněný zastaralý skanzen.

REKLAMA

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *