EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

12. 12. 2018

Praha upadá do krize nájemního bydlení, v jeho důsledku roste výše nájmů

 

Krize bydlení v Praze se přesouvá ze segmentu výstavby a prodeje nových bytů do segmentu nájemního bydlení. Poukázal na to včera na Fóru Zlaté koruny Martin Vachek, předseda představenstva Asociace developerů České republiky. Nájemné v posledních měsících rostlo, a stejný trend lze očekávat i v dalších letech. Změnu by přineslo odblokování výstavby a uvolnění většího počtu bytů na trhu k prodeji, respektive k pronájmu. 

  • Krize bydlení se ze segmentu výstavby a prodeje nových bytů výrazně přesouvá do segmentu nájemního bydlení v hlavním městě.
  • I toho je nedostatek a roste cena nájemného. V dalších měsících přitom nelze předpokládat změnu.
  • Změnu by přineslo: odblokování výstavby, uvolnění většího počtu bytů na trhu (k prodeji i nájmu).

Změny v bydlení v Praze se již nedotýkají jen tisíců lidí, kteří si chtějí kupit nový byt, ale krize se stále výrazněji dotýká také oblasti nájemního bydlení, a tedy 400 000 obyvatel hlavního města.
Jak včera na Fóru Zlaté koruny řekl Martin Vachek (výkonný ředitel společnosti Daramis a předseda představenstva Asociace developerů ČR), v Praze dnes chybí byty nejen na prodej, ale právě také na pronájem. Přitom právě nájemní bydlení má být budoucností bydlení (nejen) v Praze a jeho podíl kontinuálně narůstá.
Ceny nájmů rezidenčních nemovitostí v Praze se v posledních třech letech zvýšily o 39 % na průměrných 16 704 korun za měsíc za průměrně velký byt. Hlavním důvodem růstu je nedostatek bytů k pronájmu a pomalá výstavba. Za to mohou dlouhé schvalovací procesy, nárůst ceny peněz a na druhé straně kontinuální nárůst počtu obyvatel Prahy. V dalších měsících tak lze očekávat další navyšování nájemného v hlavním městě.
K příležitosti konání Fóra Zlaté koruny byl proveden i exkluzivní průzkum agenturou IPSOS, který byl zaměřen i na otázky spojené s financováním bydlení. „Pro polovinu lidí plánujících změnu bydlení by nárůst výdajů na bydlení o více než 10% představoval problém. Jakékoli zvýšení výdajů na bydlení by nebylo schopno zvládnout 15 % lidí,“ dodal k tématu zvyšování výdajů na bydlení Michal Straka, Product & Business Development Director výzkumné agentury IPSOS.
K příležitosti Fóra o bydlení promluvil také Andrej Babiš: „My jsme bohužel bydlení zanedbali a po revoluci samospráva dostala 600 tisíc bytů a v této chvíli máme obrovský problém. Nájmy explodují, bytů je nedostatek hlavně ve velkých metropolích a já tu roli naší vlády vidím následovně – hlavně v legislativě, to znamená rekodifikace stavebního práva.“ Dle vyjádření premiéra očekával od MMR lepší výkon. „Resortismus musí skončit a my zkrátka ten nový stavební zákon potřebujeme velice rychle. Není možné, aby v Praze trvalo postavení bytů 10 let.“ Celý záznam vyjádření premiéra Andreje Babiše k Fóru bydlení najdete na: http://www.zlatakoruna.info/forum/forum-zlate-koruny-bydleni/video-zaznam
Tisková zpráva: Zlatá koruna

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

Eva Hingarová: Hypotéky budou zdražovat, dostupnost bydlení ale ovlivní i ceny energií

Vyšší hypoteční sazby zatím dostupnost bydlení tolik nezhoršily. „Nesmíme ale zapomínat také na růst cen energií, potravin, služeb či stále rostoucích cen bytů,“ říká v rozhovoru Eva Hingarová, Head of Finance SFG holding a.s. s tím, že se i díky těmto nákladům může vlastní bydlení stát nedostupné i pro střední třídu.

Text: Jana Zámečníková

Foto: SFG holding a.s.

03. 11. 2021

Státní nájemní byty? Stát plánuje stavět v partnerství se soukromým sektorem

Ministerstvo pro místní rozvoj připouští, že stimulace poptávkové strany, tedy dotace pro obyvatele, současnou krizi bydlení nevyřeší. Připravuje proto modelový projekt výstavby nájemního bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem. Projekt má být vhodný adept pro spolupráci s Národním rozvojovým fondem.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

14. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *