Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka na Fóru českého stavebnictví zmrazil naděje developerů: DPH u pozemků pod novostavbami zůstane taková, jaká je!

29.05.2014 04:05 Tisková zpráva: EKOSPOL

Výnos z této daně není přitom pro státní rozpočet nijak závratný. Předseda vlády jej na Fóru českého stavebnictví odhadl řádově na „několik stovek milionů korun.“ Bohuslav Sobotka rovněž prohlásil, že sazby daně u této položky se měnit nebudou a neuvažuje nad tím. Na hodnocení zavedení této daně je podle něj ještě brzy a bude to možné až s delším časovým odstupem.

Společnost EKOSPOL, která je lídrem realitního developmentu v České republice, však vidí situaci jinak. „Zavedení daně z přidané hodnoty na pozemky, k němuž došlo v samém závěru loňského roku, byl zcela zbytečným políčkem developerům. A to ani nezmiňujeme ten legislativní Kocourkov, který tomu předcházel, kdy ještě pár týdnů před koncem roku jsme nevěděli, jaká bude platit sazba daně,“ uvedl v reakci Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. „Cena pozemků tvoří podstatnou část konečné ceny nových bytů a zavedení daně se tak nutně musí projevit i v ceně bytů. A od Nového roku se už tak i stalo. Stavebnictví přitom spíš potřebuje ze strany státu spíš podporu. Zákonodárci by to měli mít na paměti a věřím, že postupem času u nich zvítězí zdravý rozum a dojde ke zrušení této daně nebo jejímu snížení na nižší úroveň,“ uzavřel Korec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *