Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Přes 11 miliard investuje do průmyslových zón česká skupina Accolade spolu s developerem Panattoni

03.12.2014 01:12 Tisková zpráva:
V nájemních prostorech skupiny Accolade v Panattoni Parku v Ostrově u Stříbra tak například německý automobilový dodavatel Ideal Automotive vyrábí součástky pro BMW nebo Volkswagen, v Týništi nad Orlicí vznikají dveřní otevírací systémy Assa Abloy, který v Česku rozvíjí tradici společnosti FAB, nebo se v právě stavěné budově Accolade v Ostrově u Stříbra budou vyrábět vysokozdvižné vozíky KION Group působící pod značkami jako Linde nebo Still. Vedle výstavby nájemních prostor také skupina Accolade připravuje pozemky pro industriální výstavbu a konkrétně v Ostrově u Stříbra spolu s Panattoni Europe připravila podmínky pro vstup a prodej výrobního a skladového objektu na míru, kde vyrostl závod největšího světového výrobce kancelářského vybavení společnosti Steelcase.
„Díky spojení s mezinárodním developerem průmyslových nemovitostí Panattoni Europe jsme schopní využít bohatých znalostí a kontaktů a oslovit společnosti z celého světa s nabídkou řešení šitého na míru jejich představám a požadavkům,“ říká Milan Kratina, předseda představenstva průmyslové skupiny Accolade. „Skupina Accolade je jedinou v České republice, která financuje výstavbu v průmyslových zónách i z domácích, českých zdrojů,“ dodává ke kontraktu s Panattoni Europe Milan Kratina.

Češi investice do nemovitostí milují
Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe, vysvětluje: „V počátcích našeho fungování v České republice jsme rozvíjeli naše aktivity především ve spolupráci s partnerskými investory ze zahraničí. S rozvojem trhu se zvýšily požadavky na znalost geografických poměrů ve střední Evropě a v ČR samotné. Spolupráce s českou skupinou Accolade nám otevírá možnost vstupu do menších, ale z hlediska trhu s průmyslovými nemovitostmi velice zajímavých, regionů v rámci České republiky a Slovenska a samozřejmě zjednodušuje rozhodovací proces, a tím urychluje výstavbu a dodání produktu našim klientům,“ vysvětluje Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe.
Podle Kratiny Češi investice do nemovitostí milují. „Řada rodin si pořídila další byt s tím, že tak zhodnotí svoje úspory – byt budou pronajímat nebo ho po čase se ziskem prodají. Větší investoři si takto pořizují třeba celé bytové nebo kancelářské budovy. Jenže v případě bydlení nebo kanceláří jsou to téměř vždy spekulativní investice – nemáte jistotu, že se vám je podaří dobře pronajmout. V případě průmyslových nemovitostí je to přesně naopak. Stavět se začíná až teprve ve chvíli, kdy máte budoucí budovu až na deset patnáct let stoprocentně předpronajatou a zároveň vždy je vašim partnerem silná průmyslová společnosti. Takové podmínky by byly na trhu rezidenčních nemovitostí spíše snem či pohádkou,“ říká Milan Kratina.
Že se investice do nemovitostí těší v České republice velké oblibě, potvrzuje i Prokop Svoboda, spolumajitel realitní společnosti Svoboda & Williams: „Možnost investovat do průmyslových nemovitostí je na českém trhu úplně nová a sám jsem s Accolade investoval vlastní prostředky. Klienty Svoboda & Williams jsou často lidé, kteří berou nákup nemovitostí jako investici do budoucnosti, a proto jsme také s Accolade uzavřeli dohodu o marketingovém zastupování. Můžu potvrdit, že poptávka po možnosti podílet se na výstavbě v industriálních parcích stoupá,“ říká Prokop Svoboda.
Se skupinou Accolade investují převážně čeští investoři, fyzické osoby, právnické osoby, fondy, typicky například ex-majitelé úspěšných firem, vysocí manažeři velkých společností nebo úspěšní podnikatelé. Vedle Prokopa Svobody se s Accolade nedávno rozhodl investovat například také Jan Holásek poté, který se po dlouhodobém působení v advokátní kanceláři Havel, Holásek & Partneři rozhodl věnovat zejména projektům a investicím v oblasti nemovitostí. „Rozhodl jsem se s Accolade významně investovat. Na projektech v oblasti průmyslových nemovitostí je pro mne zajímavé i to, že většinou vznikají v regionech, kde pomáhají rozvoji a zaměstnanosti. Tenhle přesah je pro mne důležitý stejně jako to, že fungují opravdu zajímavě ekonomicky a přitom jsou zároveň jednou z nejbezpečnějších oblastí,“ říká Jan Holásek.
Stabilní trh o velikosti 100 miliard
Trh s podnikatelskými nemovitostmi má v České republice hodnotu kolem sta miliard korun. Česká republika je zároveň velmi populárním místem, kam rozšířit nebo přemístit výrobu. Ve srovnání s Německem, které bývá cílovým trhem, jsou totiž náklady na práci zhruba třetinové a nižší jsou stále i ceny energií, přitom kvalita odvedené práce je stejná; poptávka po nových investicích je proto, zejména s odeznívající evropskou hospodářskou krizí, znovu velmi vysoká.
„Česká republika a Slovensko je pro nás v tomto směru strategickým trhem, protože se nachází na křižovatce hlavních dopravních tras mezi západní, střední a východní Evropou. Parky, které společně s  Panattoni Europe nabízíme, jsou umístěny v pečlivě vybraných lokalitách zohledňujících ekonomické a logistické klastry v Evropě,“ uzavírá Milan Kratina.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *