Pátek 20. září. Svátek má Oleg.

Při výběru čím budete za pár let topit, má hlavní slovo technik a internet

23.05.2019 03:05 Tisková zpráva:

Třetí vlna kotlíkových dotací rozdělená podle jednotlivých krajů probíhá v období červen až říjen letošního roku. Ve chvíli, kdy se rozhodnete podat žádost, je dobré předem vědět, co si doma necháte nainstalovat. Předejdete tak případným problémům v době instalace.

„Pořád platí, že majitelé nemovitostí se rozhodují z velké části podle toho, co jim poradí technik na místě,“ říká Pavel Fohler z firmy CDP Ivory, která zařizuje následnou distribuci pelet až ke kotli a pro kterou je tedy zásadní, jak se zákazníci rozhodnou na začátku procesu. „Cena pelet je na rozdíl od elektřiny a plynu stabilnější, dokonce ani cena surového dřeva nemá na ni přímý vliv. Navíc jako jediné palivo nabízí každoroční možnost výrazně ušetřit v případě mimosezónního nákupu. Konkrétně se jedná o období duben až červen, kdy cena dřevních pelet výrazně klesá a dají se pořídit o 10 – 15% levněji než v zimě. Průměrný zákazník tak každý rok může ušetřit i několik tisíc korun při nákupu paliva,“ dodává Pavel Fohler.

Největší roli při výběru dnes hraje internet a hned za ním topenáři. „Demagogie šířená po sociálních sítích a v rádoby v odborných článcích nám moc nepomáhá, ba naopak. Jako příklad uvedu instalaci tepelného čerpadla do objektu, který je z roku 1800 a má starý radiátorový rozvod topení po původním kotli na koks. Majitel byl tak přesvědčený o výhodnosti tepelného čerpadla, že se s ním prostě nedalo jednat. Tepelná ztráta objektu byla asi 60 kW, dimenze trubek 3 palce a místo v podhůří Krkonoš. Tohle opravdu není typický příklad na využití energie ze vzduchu,“ říká Aleš Prokopec z firmy PROPULS SOLAR, která se samotnou instalací zabývá a dodává: „Kvalitní topenář poradí a vybere vhodný zdroj a to i přes to, že méně vydělá. Je to dvousečné, protože pokud poradí kvalitně, montuje za nedlouho ve stejné ulici dalšího zákazníka. Takže krátkodobý vyšší výdělek nepřinese více spokojených zákazníků a dopad na ekonomické zdraví firem je z tohoto jasně patrný.“ Pro topení peletami hovoří jednoduchost montáže a snadné ovládání. Úspěch slaví topení peletami tam, kde není plynofikace, což je převážně v místech, kde je náročnější terén.

Na velmi krátkém období bude třeba vyšší množství kvalifikovaných topenářů „Ono topenářů je sice dost, ale těch kvalitních už méně. Stále jsou volné montážní kapacity, takže necítíme dramatický, nebo až hysterický postoj šířený v médiích. Je však pravdou, že se to někdy naskládá hodně zajímavě,“ dodává Aleš Prokopec. Přesto v souvislosti se třetí kotlíkovou výzvou očekávají montážní firmy nárazově hodně práce.

Tisková zpráva PROPULS SOLAR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *