EUR 25.085

USD 22.483

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.085

USD 22.483

21. 09. 2017

0 komentářů

Přibývá požárů způsobených zanedbáním údržby komínů

 

První přízemní mrazíky po ránu připomínají, že topná sezóna je už za dveřmi. Než ale zatopíte, přesvědčte se, že máte v pořádku komín. Zanedbání péče o něj může mít za následek požár střechy a následně celého domu. Není-li komín průchodný, stoupá také riziko otravy oxidem uhelnatým z plynových spotřebičů.

Loading



 


Komíny vyžadují pravidelnou péči
Funkční a bezpečná spalinová cesta je povinností každého majitele nemovitosti. Komín je třeba prověřovat a čistit. Běžné kotle a kamna vyžadují kontrolu kominíka jednou ročně, v případě vytápění tuhými palivy dvakrát ročně. Toto se týká sezónního vytápění; je-li topení v provozu celoročně, je třeba kontrolovat i čistit komín častěji. Kromě rizika požáru z usazených sazí v komíně zvyšuje špatně průchodný komín rovněž riziko otravy oxidem uhelnatým a jinými toxiny, protože nejsou správně odváděny vzhůru, ale hromadí se v prostoru.
Kromě volné a vyčištěné komínové cesty je třeba dbát také o volný přístup k vymetacím a čistícím otvorům. Provádí-li kontroly, měření obsahu spalin ve vzduchu a čištění kominík, vydá o tom svoji revizní zprávu, včetně nápravných doporučení. Může rovněž rozhodnout s okamžitou platností o zákazu provozu nebezpečného zařízení až do nápravy defektů. Takový zákaz může rovněž přijít od hasičů při kontrole objektu nebo po požáru.
Odbornost kominíka si vždy ověřte na webu Společenstva kominíku České republiky, popřípadě na webu hasičů. Vyplatí se objednat návštěvu spíše po skončení topné sezóny na jaře, kdy mají na kontroly i čištění větší kapacitu. Navíc riziko otravy zplodinami z plynových spotřebičů je rovněž vyšší v létě. Pokud jste to však nestihli, je nutné pozvat si kominíky nejpozději nyní, než začnete topit.
Požáry od nevyčištěných komínů mohou být devastující
Loni pomáhali hasiči u 1 052 požárů, které vznikly od komína. Bylo to o 19,4 % více případů než v roce 2015. Navíc šlo o neblahý rekord, protože poprvé překonal počet komínových požárů hranici jednoho tisíce. Celkově se podílely komíny loni na 7 % všech vzniklých požárů na našem území.
U 902 požárů se vzňaly saze v kouřovodu, dalšími příčinami ohně byly nevhodná konstrukce komína nebo zazděný trám. Škody ze všech těchto příčin činily asi 52 milionů korun. Zranění utrpělo 30 osob a jeden člověk zahynul.
Jak předcházet nebezpečí otravy z karmy nebo kotle
Nejlepší obranou je samozřejmě čistý komín a časté větrání místnosti se spotřebičem. Na špatně fungující karmu upozorní uživatele žluté zabarvení plaménku, zatímco „zdravá“ karma má plamen ohraničený fialovou nebo modrou barvou. Problémem je, že zplodiny z plynových spotřebičů nejsou cítit.
Během koupele nebo sprchování v místnosti s plynovou karmou mějte pokud možno pootevřené dveře nebo okno. Vhodné jsou i dveře vyráběné rovnou s větracími otvory. Na trhu jsou ke koupi i speciální poplašné hlásiče výskytu toxických plynů.
Pokud ucítíte nevolnost, bolest hlavy, malátnost a neobvykle silnou únavu, je třeba okamžitě jednat. Protože stačí pouhých dvacet minut v místnosti s oxidem uhelnatým, aby se dostavilo bezvědomí a smrt.
Pokud přijdete k někomu, kdo vykazuje známky takové otravy, začněte okamžitě intenzivně větrat a snažte se postiženého dostat k oknu, aby dýchal čistý vzduch. Poté ihned volejte záchranku.
Co na to pojištění
Dojde-li k požáru od komína, který poškozený uplatní u své pojišťovny, zkoumá se vždy příčinná souvislost mezi závadou na kouřovodu a vznikem škody, popř. jejím rozsahem. Klientovi je pojistné plnění kráceno v případech, kdy je tato příčina škody evidentní a zjistí se současně, že porušil své povinnosti pravidelné údržby a kontrol. Je-li poškozený v objektu v nájmu, musí splnění svých povinností doložit majitel domu (pronajímatel).
Tisková zpráva UNIQA pojišťovna

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Průzkum: Více než polovina nemovitostí nemá dostatečné pojištění

V průzkumu společnosti FinGO, který reprezentoval více než 3000 klientů z celé České republiky, se ukázalo, že více než polovina (53,5 %) smluv na pojištění nemovitosti, které klienti v minulosti uzavřeli, je v současné době podpojištěna. K tomu dochází nejen u hlavních budov, ale také u vedlejších staveb, jako jsou pergoly, garáže nebo zahradní domky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *