EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

30. 10. 2018

PRO-DOMA hlásí výrazný nárůst tržeb a rekordní obrat Akvizice v rámci oborových firem budou pokračovat

 

Dvojka na tuzemském trhu v letošním roce atakuje hranici 7 miliard korun obratu. Stejně jako v předchozích letech tak trvale roste o více než 17 procent. Pro rok 2019 má ambice růst v podobném tempu akvizičně i organicky a přiblížit se desetimiliardovému obratu. 


Obchodní sít PRO-DOMA v roce 2017 zobchodovala 6,195 miliardy korun, což koresponduje s dlouhodobým plánem rozvoje a nastavenými cíli.
Nemáme ambice růst jiným směrem než v klíčovém odvětví a naši energii nebudeme vynakládat na budování jiného, než hlavního businessu. Vertikální integraci se nevyhýbáme, nicméně to není směr, kterým se chceme ubírat. Dominantní jsou pro nás investice do organického a akvizičního růstu,“ říká Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti PRO-DOMA. Cílem společnosti je poskytovat široké portfolio produktů pro účely stavby a to v segmentu malých a středních prováděcích firem a samostavitelů.

Oborové akvizice zrychlují růst
Společnosti se v roce 2015 podařilo akvizicí tří korporací výrazně prosadit na trhu distribuce střech, kde si za rekordně krátkou dobu vydobyla postavení dvojky s obratem vysoko nad 1 miliardu korun. Koncem roku 2017 pak díky akvizici prodejce hutních materiálů Dama vstoupila také na trh s betonářskou ocelí, na kterém si letos nákupem liberecké společnosti Filinger upevnila pozici.
„Naším cílem je zařadit se na trhu mezi viditelné distributory hutního sortimentu a zejména betonářské oceli, a do dvou let mít v tomto segmentu obrat jednu miliardu korun,“ vysvětluje Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti PRO-DOMA.
Letošní tržby překročí 7 miliard
Společnost staví především na vlastní a partnerské síti prodejen. Systematickým šířením partnerského programu v roce 2018 vystoupal počet partnerských prodejen na 55.
„Rok 2018 ukončíme s počtem 147 prodejen, z toho 90 vlastních a 57 partnerských. Tržby dosáhnou garantovaně výkonu sedmi miliard a očekávaná EBITDA přesáhne hranici 440 milionů korun, čímž se rok 2018 stane v historii společnosti rekordním,“ dodává Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti
PRO-DOMA.
Komentář k vývoji stavebního trhu
Náš business je typicky cyklický a navíc velmi senzitivní na jakékoliv změny. V každém roce čelíme jiné situaci, která si vynucuje rozdílná opatření. Ve vzdálené minulosti nebylo komu zboží prodávat, v loňském roce nastoupil a nadále přežívá jedinečný jev, kdy je stavebního materiálu nedostatek a není co prodávat. To se navíc začíná citelně mixovat s nedostatkem lidských zdrojů, kdy začneme konstatovat, že není „kým“ prodávat.
Fenomén „není co prodávat“ s pravděpodobností zanikne v souvislosti s předpovídanou stagnací a případným poklesem ekonomik. Přestože si distributoři na své straně vyřeší výše uvedené, fatální nedostatek pracovních sil na straně prováděcích firem a nedostupnost přepravních kapacit přetrvá, což bude mít rozhodující vliv na množství zpracovaného, respektive prodaného stavebního materiálu. Tento problém nevyřeší žádný krátkodobý stimul a nevychází tomu vstříc ani imigrační politika státu.
Petr Vaněrka, generální ředitel společnosti PRO-DOMA
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál

Robotizace českého stavebnictví má velký potenciál Využívání robotů u stavby lze v Česku zatím pozorovat jen ve velmi malém množství případů. K rozšíření robotizace u staveb může podle odborníků výrazně pomoci až plná digitalizace tohoto sektoru. Dalšími aktuálními překážkami jsou i nedostatek pracovníků schopných pracovat s roboty, konvenční povaha stávajících výrobních technologií či nižší zisky stavebních firem, které […]

Text: Milan Vodička

11. 08. 2021

Novostavby musí být od příštího roku výrazně energeticky úspornější

Foto: Shutterstock Příští rok bude znamenat zásadní změnu pro realizaci novostaveb. Zatímco dosud mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/m2 primární neobnovitelné energie za rok, od příštího roku to bude i méně než polovina. Přiblíží se tak ještě více pasivním domům. Změna bude znamenat důležitější roli architektů. Podle odborníků nejvíce dolehne na členité bungalovy. Experti […]

Text: Milan Vodička

06. 08. 2021

Prodeje nových bytů v Praze jsou rekordní, rekordní je i nízká nabídka

Zájem o nové bydlení v metropoli překonal veškeré dosavadní rekordy. Během druhého čtvrtletí letošního roku se podle analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska Reality prodalo 2650 nových bytů, což je nejvíce v historii. Naopak počet nabízených jednotek se snížil na 3350. Jedná se o nejnižší počet za celou dobu sledování trhu.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

29. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.