EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

07. 07. 2016

0 komentářů

Subjekty:
CENTRAL GROUP

Prodej bytů Central Group za pololetí vzrostl o 44 procent, příjmy dosáhly 2,8 miliardy

 


 

„Boom nového bydlení je dán především dobrou ekonomickou situací a důvěrou domácností v budoucnost. Jeho hybnou silou jsou samozřejmě rekordně levné hypotéky,“ poznamenal šéf Central Group Dušan Kunovský. Připomněl, že „stále více lidí také koupi bytu volí jako alternativní cestu, jak uložit finance v době, kdy banky nenabízejí v podstatě žádné zhodnocení úspor“.

Byty se prodávají, ale na trh se nedostávají nové

Rekordní růst prodeje sice nepochybně všechny developery těší, problémem je ale fakt, že na trh se ve stejném tempu nedostávají nové byty. Na straně stavebních úřadů a městských části totiž chybí vůle nové projekty povolovat, a tak se nabídka nových bytů k prodeji razantně tenčí. Poptávka tak začíná mít navrch, a to se vbrzku může projevit zvýšením cen nového bydlení.

Central Group má sice aktuálně rekordních více než 2000 rozestavěných bytů, a tak by se mohlo zdát, že se ho problém s nedostatkem bytů netýká. Nicméně i z těchto rozestavěných bytů je již velká část v současnosti vyprodána.

Za celý rok 2016 Central Group očekával zhruba desetiprocentní růst prodeje, což by znamenalo zhruba 1100 prodaných bytů. Příjmy z prodeje bytů by měly překročit hranici čtyř miliard korun. Ve světle pololetních čísel by se mohla zdát tato prognóza velmi konzervativní, je ale otázkou, zda současný prodejní boom vydrží po celý rok. „Je třeba si uvědomit, že ve druhé polovině roku má začít platit novela zákona o spotřebitelském úvěru, která rozšíří možnosti předčasného splacení hypoték. To by mohlo vést banky ke zdražení hypoték, nicméně s ohledem na silnou konkurenci na bankovním trhu to zřejmě není příliš pravděpodobné,“ odhadl Kunovský.  

REKLAMA

Za celý loňský rok Central Group prodal 1009 bytů za 3,5 miliardy korun. Počet prodaných bytů meziročně rostl o téměř 20 procent. Vzhledem ke složité konsolidaci v koncernu čítajícím 80 firem zatím firma neodhaduje konkrétní výši čistého zisku za loňský rok. I ten ale rostl oproti roku 2014, kdy dosáhl 587 milionů korun. Přesný údaj bude k dispozici v průběhu letních měsíců.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

České hypotéky jako Hranická propast. Nikdo neví, kde mají dno

Meziroční propad nových hypoték dosáhl v lednu nevídaných 80 %. Banky poskytly hypotéky v objemu pouhých 6,5 miliardy korun. Za celý loňský rok se objem poskytnutých hypotečních úvěrů propadl o 64 procent na 162 miliard korun, přičemž počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních 20 let. Vyplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

16. 02. 2023

Komentář: Zlevňování hypoték zdraží nemovitosti

Zlevnění hypoték a vylepšení jejich dostupnosti téměř jistě povede všeobecně k zdražování nemovitostí. A to z několika důvodu. Jako první musíme rozlišovat nemovitost v novém developerském projektu a nemovitost z druhé ruky. U nemovitosti z druhé ruky ceny klesají. Je to většinou z toho důvodu, že vlastníky jsou jednotlivci, kteří z nějakého důvodu prodávají nemovitost a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 02. 2023

Klesne na konci příštího roku sazba u hypoték ke třem procentům?

Doba drahých hypoték v následujících dvou letech pravděpodobně skončí. Shodují se na tom predikce ekonomů. Zatímco v lednu byla nabídková úroková sazba u hypoték podle Fincentrum Hypoindexu 6,34 % p. a., optimistické scénáře už na konci letošního roku očekávají pokles ke 4,5 % a v prosinci 2024 už k psychologické hranici 3 % ročně. Snížení […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *