Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Program JESSICA jde do finále

06.10.2015 09:10 Tisková zpráva: Státní fond rozvoje bydlení

Program JESSICA, jehož prostřednictvím byly směrovány evropské peníze poprvé do modernizace bytů a na zvýšení standardu bydlení ve vymezených městských zónách, se ukázal jako velmi úspěšný. „Alokovaná částka ve výši 550 miliónů korun byla vyčerpaná už půl roku před uzavřením programu, a protože zájem žadatelů trval, začali jsme realizovat tzv. druhou obrátku,“ říká Michal Pluta, ředitel Holdingového fondu SFRB, a vysvětluje: „Díky úsporám v nákladech na administraci programu a jeho rychlému spuštění a vyhodnocování žádostí se půjčené prostředky začaly rychle vracet, a tak jsme mohli poskytnout podporu i dalším projektům.

S ukončením programu eviduje SFRB 147 smluv v celkovém objemu 582,3 miliónů korun. Během dvou let se z programu spolufinancovala modernizace 5869 bytů. Žadatelé nejčastěji využívali finanční prostředky na snižování energetické náročnosti budov – tj. na zateplení obvodového pláště nebo střechy a na výměnu oken, rekonstrukci vnitřních prostor či na nové výtahy nebo jejich modernizaci. Průměrná energetická úspora na jednom objektu po rekonstrukci činí 42 %. Pokud procenta přepočítáme na celkovou úsporu ve všech domech, na jejichž rekonstrukci se finančně podílela JESSICA, dojdeme k číslu 20 721 MWh/rok (74 598 GJ/rok).

Peníze z programu JESSICA využili ve 26 městech ze 41, tj., z těch, která mají vypracovaný plán rozvoje IPRM zón. Jde o tato města: Bohumín, České Budějovice, Děčín, Frýdek-Místek, Hodonín, Jablonec nad Nisou, Karvinou, Kladno, Kroměříž, Mladou Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Olomouc, Opavu, Ostravu, Pardubice, Písek, Přerov, Příbram, Strakonice, Tábor, Třebíč, Uherské Hradiště, Vsetín a Znojmo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *