Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Prologis oznamuje výsledky za rok 2014 ve střední a východní Evropě

04.02.2015 05:02 Tisková zpráva:

Regionální portfolio vzrostlo na více než 4,1 milionu metrů čtverečních 

Pronajato více než 1,8 milionu metrů čtverečních

Uskutečněné akvizice 390 000 metrů čtverečních

Zahájena výstavba 192 700 metrů čtverečních

Postaveno 135 000 metrů čtverečních

Akvizice a prodeje

V roce 2014 Prologis CEE uskutečnil akvizice 27 budov o celkové rozloze 390 000 metrů čtverečních za přibližně
225 milionů eur, částku s výraznou slevou zohledňující reprodukční pořizovací cenu.

Prologis CEE také koupil pozemek v blízkosti pražského letiště o rozloze 33 hektarů, kde jsou v současné době ve výstavbě dvě budovy o celkové rozloze 61 110 metrů čtverečních. Společnost prodala parcelu o rozloze 20 hektarů u polského města Gdaňsk.

Zahájená výstavba

Minulý rok zahájil Prologis CEE výstavbu devíti budov o celkové rozloze 192 700 metrů čtverečních. 

Dokončená výstavba

V roce 2014 Prologis CEE postavil sedm budov o celkové rozloze 135 000 metrů čtverečních. Mezi dokončenými projekty nechybí spekulativně postavená budova s malými obchodními jednotkami v Prologis Park Wrocław III, která nabízí kancelářské a distribuční prostory od 650 metrů čtverečních. Budova je v současné době plně pronajata.

„Budova s malými obchodními jednotkami ve Vratislavi je první stavbou tohoto typu v rámci portfolia Prologis v regionu CEE. Tuto budovu jsme se rozhodli postavit na základě vysoké poptávky ze strany malých podniků a naše rozhodnutí se ukázalo jako správné,“ řekl Ben Bannatyne, ředitel společnosti Prologis pro střední a východní Evropu, „úspěšný pronájem prostor a pokračující poptávka zákazníků po malých prostorách nás povzbudily a tento koncept bychom rádi představili i v jiných lokalitách.“ 

Nájemní aktivita

V roce 2014 Prologis CEE pronajal v rámci svého portfolia více než 1,8 milionu metrů čtverečních logistických prostor, včetně provozních nemovitostí, výstavby a nově získaného majetku s přidanou hodnotou, což je nejlepší výsledek od roku 1997, kdy společnost do regionu vstoupila. Společnost podepsala nové nájemní smlouvy na 570 000 metrů čtverečních a prodloužila nájemní smlouvy na 958 000 metrů čtverečních. Zbývající transakce tvořily krátkodobé nájemní smlouvy. Čtyřicet pět procent všech nájemních smluv bylo podepsáno v Polsku. 

Prologis CEE zakončil rok s 93,1 procentní obsazeností svého portfolia, nejsou-li brány v úvahu budovy ve výstavbě.

Udržitelnost

V souladu s globální strategií společnosti Prologis pro udržitelný rozvoj jsou všechny nově dokončené budovy podrobeny akreditačnímu procesu BREEAM. Celkem pět budov postavených společností Prologis získalo v roce 2014 certifikaci BREEAM „good“ nebo „very good“.

  • Budova 3 a 4: Prologis Park Wrocław V – “good”
  • Budova 8:  Prologis Park Bratislava – “very good”
  • Budova 7: Prologis Park Bratislava – “good”
  • Budova 4: Prologis Park Prague D1 West – “very good”

„S výsledky za loňský rok jsme velice spokojeni, jelikož se nám podařilo rozšířit naše regionální portfolio o 525 000 metrů čtverečních na celkem více než 4,1 milionu metrů čtverečních,“ řekl Bannatyne, „Česká republika, Slovensko a některé dílčí trhy v Polsku, jako je Vratislav, Katowice nebo Poznaň, se vyznačují vysokou mírou poptávky, přiměřenou úrovní tržního nájemného a zároveň limitovanou nabídku. Zlepšení pozorujeme také na maďarském trhu, kde míra obsazenosti našeho portfolia vzrostla na 98 procent.“

Bannatyne dodal: „Věříme, že tento trend bude pokračovat i v roce 2015 a předpokládáme, že na těchto trzích bude vhodné období i pro spekulativní výstavbu. Budeme se i nadále soustředit na zvyšování úrovně obsazenosti našeho stávajícího portfolia a monetizaci pozemků na klíčových trzích, jako jsou Polsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.“

Společnost je aktivní na trzích v pěti zemích střední a východní Evropy a s portfoliem sestávajícím z více než 4,1 milionu metrů čtverečních je Prologis vedoucím vlastníkem a správcem distribučních budov ve střední a východní Evropě (k 31. prosinci 2014).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *