Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Průměrná výše hypotéky v posledních letech výrazně klesá. Lidé také kladou větší důraz na skutečně odpovídající cenu a na dispoziční řešení bytu

18.03.2014 10:03 Tisková zpráva: EKOSPOL

V letech 2011 až 2013 činila průměrná výše hypotéky přesně 1 684 352 korun. Vyplývá to z analýzy téměř sedmi set skutečných kupujících, kteří ve zmíněném období koupili u společnosti EKOSPOL byt. Průměrná výše hypotéky se tak vrací k úrovni roku 2007, kdy činila 1 523 000 korun. Mezitím však zaznamenala poměrně výrazný růst, když v roce 2009 dosáhla 2 197 000 korun.

„Lidé jsou v důsledku ekonomické recese opatrnější. Pořizují-li nemovitost, nechtějí už se zadlužovat tolik jako dříve,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, předního českého developera. „Z krize si také odnesli určité ponaučení a kladou nyní ještě větší důraz než před ní na cenovou výhodnost. To je důvod, proč pozorujeme silnou poptávku po takzvaných superlevných projektech, tedy bytech do 45 tisíc korun za metr čtvereční včetně DPH. Zde se realizuje většina skutečné poptávky,“ doplňuje Korec. Silnou poptávku dnes developeři registrují zejména v případě velkých projektů se stovkami bytů, které jsou o několik desítek procent levnější než celopražský průměr. 

Kromě nabídky superlevných projektů vychází developeři poptávce vstříc i zmenšováním průměrné velikosti bytů. Trend zmenšování výměr se snaží vyhovět požadavkům kupujících, kteří s příchodem recese začali mnohem více srovnávat a zvažovat, do jakých bytů investují své peníze. Pokud mají platit za plochu, pak chtějí, aby tato plocha byla efektivně využitelná. Jedná se o takzvanou optimalizaci dispozic. Typicky se zmenšují chodby, zádveří, koupelny, dále se developeři snaží vyhýbat atypickým půdorysům, ostrým či tupým úhlům místností. Obývací pokoje a ložnice se příliš nezmenšují a ani zmenšovat nebudou, vyjma pracoven.

Z dat společnosti EKOSPOL dále plyne, že lidé nejčastěji hypotékou financují 80 až 89 procent kupní ceny nemovitosti. Časté jsou také úvěry na bydlení pokrývající 90 až 100 procent ceny nemovitosti.

Tagy: objemy úvěry

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *