EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

02. 11. 2016

Subjekty:
ČSOB

Realitní kanceláře mají boom, zájem o bydlení ale mohou ovlivnit změny v legislativě

 


 

„Objemy obchodů realitních kanceláří závisí především na zájmu a ochotě klientů kupovat nové nemovitosti. Vzhledem k současným příznivým makroekonomickým podmínkám, silné aktuální poptávce na konto řešení potřeb bydlení a snadno dostupným hypotékám není divu, že kola realitního byznysu jedou na plné obrátky,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Realitní trh je v nebývalé kondici, poptávka po nemovitostech převyšuje nabídku. Stává se čím dál tím častěji, že jsme schopni rezervovat nemovitosti v řádu několika dnů, a to rovnou klienty z naší databáze poptávajících. Hodně se na chuti kupovat projevuje růst ekonomiky, růst platů a celková stabilita ekonomiky v ČR, kupující se nebojí zadlužovat, kupují si byty na investici či pro děti,“ uvedl obchodní ředitel Realitní a investiční skupiny Sting Michal Kresta.

Boom mají realitní kanceláře zejména v posledním roce. Vedle ekonomické důvěry je doprovázen především nastavenými sazbami České národní banky, která je drží již čtyři roky na hodnotě 0,05 %. Trh se tak již otřepal z krizového období v letech 2007 až 2009. „Poslední finanční krize přinesla nejedno rozčarování. Asi největším překvapením bylo, že ceny nemovitostí mohou i klesat,“ vzpomínal generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR (ARK ČR) Jan Borůvka.

Výnosy všech činností na realitním trhu, a to včetně správy a údržby budov, byly již v roce 2014 vyčísleny na 241 miliard korun. To je oproti roku 2009, kdy krize doznívala, nárůst o 14 %, vyplývá ze statistik ČSÚ. „Je znát, že situace je ještě lepší než vloni,“ přibližoval současný vývoj viceprezident Realitní komory ČR (RK ČR) Jiří Macháč.

REKLAMA

Realitní trh je stejně tak jako jiné odvětví svázán s hospodářským cyklem. Podle Jiří Macháče je zákonitost daná: „V okamžiku, kdy se lidem daří, roste poptávka po nemovitostech. V době krize naopak nabídka převyšuje poptávku.“ Souvisí s tím i ochota bank půjčovat a důvěra lidí v budoucnost. „Když se lidem daří a platí nájem, začnou uvažovat, že by obdobně vysokou částku použili třeba na splátku hypotéky,“ vysvětluje výkonný ředitel RK Reality IQ Ondřej Mašín.

Z databáze Maxima Reality vyplývá, že hypotéku k nákupu nemovitosti využívá zhruba 65 % klientů. Podle údajů AAAByty.cz si nemovitost přes hypotéku pořizuje dokonce až 95 % kupců. Od roku 2009 počet hypoték roste, v loňském roce dosáhly historického maxima, kdy bylo poskytnuto přes 100 tisíc hypoték. A v prvním pololetí letošního roku banky zafinancovaly nákup téměř padesáti pěti tisíc nemovitostí. „Průměrná úroková sazba klesla pod 1,8 %, sazby klesaly celý loňský i letošní rok a hypoteční úvěry za dvanáct let, co v oboru působím, nebyly nikdy nižší,“ shrnul Ondřej Mašín z RK Reality IQ. 

mmr

Zdroj dat: MMR 

Zájem o bydlení se projevuje v růstu cen. Jak ukazuje Index cen nemovitostí Hypoteční banky (HB Index) pro období leden 2010 až leden 2016, tak do roku 2014 ceny bytů klesaly. Nyní ale přesahují takřka o šest procent ceny z roku 2010. Ještě lépe jsou na tom rodinné domy, jejichž ceny se ve sledovaném období zvedly o 9 %. A nejvíce vydělali prodejci pozemků, podle HB Indexu dokonce takřka 26 %. Názory na další vývoj se různí. „Nelze předvídat, kdy lze očekávat zastavení růstu cen nemovitostí. Odpovědí může být pouze spekulace,“ uvedl Michal Kresta z Investiční skupiny Sting. Podle ARK ČR se růst cen zastaví a situace se brzy znormalizuje, Jiří Macháč z RK ČR dokonce očekává pokles cen.

Z hlediska legislativy však přichází poměrně více změn. ČNB v rámci svých opatření chce například po bankách, aby hypotéky ve výši 80 až 90 % hodnoty nemovitosti nepřesahovaly v každém čtvrtletí 15 % uzavřených úvěrů. Tato interní bankovní selekce klientů s nižšími úsporami může nákup nové nemovitosti zdražit, pokud budou kupující řešit část nákladů dalšími úvěry. Překážkou k navýšení akontace pro získání hypotéky však může být i nová daň z nabytí nemovitosti, která začne platit od listopadu. Ta kupujícím s nedostatečnými úsporami může zcela znesnadnit dostupnost hypotéky. Trh realitních kanceláří a především jejich makléřů může ovlivnit i připravovaný Zákon o poskytování služeb realitních zprostředkovatelů. Podle návrhu by měli realitní makléři složit zkoušku nebo mít minimálně tři roky praxe. V současnosti spadá činnost realitního makléře do volné živnosti.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

Stopka - dopravní značka

Aktuální sazby hypoték: ČNB zvýšila sazby. Končí hypotéky s dvojkou na začátku?

Nečekané razantní zvýšení základní sazby ČNB se již začíná promítat do úrokových sazeb hypoték. Na začátku října se jako první v reakci na krok ČNB odhodlala ke zdražení hypoték skupina ČSOB a následně se přidala i Česká spořitelna. Hypotéky s dvojkou na začátku začínají mizet ze sazebníků bank.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

05. 10. 2021

Co se stane až ČNB zvýší úrokové sazby

Aktuální sazby hypoték: Sazby se přibližují hranici 3 %

Foto: Shutterstock Letošní rok se nese ve znamení růstu úrokových sazeb hypoték. Ani v červenci a na začátku srpna tomu nebylo jinak. Až na skupinu ČSOB, která připravila akční nabídku, většina bank pokračuje ve zdražování hypoték. Sazby se pozvolna přibližují tříprocentní hranici.

Text: Jana Zámečníková

03. 08. 2021

Regulace Airbnb rekolaudace

Regulace Airbnb: Diskutuje se i povinnost rekolaudace

Foto: Shutterstock Proočkovanost populace proti koronaviru roste a platformy sdíleného ubytování jako např. Airbnb evidují nové rezervace ubytování. Na stole je nyní kromě dříve navržených opatření i povinnost reakolaudace bytu ve sdíleném ubytování na příslušnou provozovnu.

Text: Veronika Hejná

14. 07. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *