EUR 24.460

USD 23.992

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.460

USD 23.992

25. 03. 2020

0 komentářů

Realitní makléři hlásí pokles zájmu o nemovitosti, byty možná zlevní

 

Nouzový stav a šíření nového typu koronaviru v České republice bude mít minimálně krátkodobě značný dopad na trh s nemovitostmi. Realitní makléři napříč republikou hlásí v těchto dnech výrazný pokles zájmu o prodej domů a bytů. Objevují se také případy, kdy kupující nechce dokončit už předchystaný obchod, protože se obává, jaký bude vývoj v nadcházejících měsících. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou. 

„Mnoho lidí v těchto těžkých dnech jednoduše nemá chuť ani kapacitu řešit prodej své nemovitosti. Prohlídky aktuálně prakticky neprobíhají. Byť to makléři zakázáno vládou nemají, zájemcům o nemovitost to umožněno není. Hlavně však panuje mezi zájemci a makléři společná shoda, že je lepší prohlídky odložit,“ uvedl Jan Boruta, jednatel FérMakléři.cz.

Někteří lidé, kteří se delší dobu chystali na nákup nové nemovitosti, nyní z obchodů couvají. Důvodem jsou právě otázky spjaté s koronavirem, respektive nejistotou ohledně budoucích příjmů. „Příkladem může být pilot, kterému nenadále zkrátili pracovní úvazek, kvůli čemuž přichází o podstatnou část svého příjmu. Ze strachu z nedostatku finančních prostředků se rozhodl nákup nemovitosti nakonec neuskutečnit. Toto chování není výjimkou,“ uvedl Boruta.

Podle něj se mentalita kupujících rychle mění, protože nikdo nezná odpověď na otázku, za jak dlouho se Česká republika s nákazou vypořádá a zda se za pár měsíců znovu nevrátí. „Tato nejistota dostává kupující do situace, kdy se jim vyplatí čekat, co se bude dít, jelikož zkrátka netuší, jestli budou mít dostatek peněz nebo jestli ceny náhodou nepoklesnou. Toto oddalování nákupu bude trvat zřejmě tak dlouho, dokud investoři nezískají důvěru, že se vše dostává do normálu, nebo dokud nemovitosti nezlevní,“ říká Boruta.

Makléři očekávají, že nabídka v budoucnu poroste. Mimo jiné i o nemovitosti, jejichž majitelé nebudou schopni splácet hypotéku z důvodu ztráty zaměstnání nebo části příjmu v souvislosti s aktuální koronavirovou krizí. „Nabídku může ovlivnit také případný strach vlastníků, kteří uvažují o prodeji v horizontu půl roku až roku. Právě ty nejistota přiměje začít prodávat v nejbližší možné době. Kombinace snižující se poptávky po nemovitostech a zvyšující se nabídky pak přirozeně povede k poklesu cen,“ uvedl Boruta.

REKLAMA

Vývoj cen nemovitostí podle něj závisí na finanční situaci lidí a náladě ve společnosti. Pokud obavy z koronaviru opadnou do dvou měsíců, nemusí se to v cenách nemovitostí vůbec projevit. „Pokud však obavy budou pokračovat a ukáže se, že tuto nenadálou situaci velké množství lidí ekonomicky nezvládlo, vlastníci budou prodávat, dřívější zájemci o koupi si ji nebudou moci dovolit a ceny nemovitosti budou klesat,“ dodal Boruta, podle něhož se realitní makléři snaží na situaci reagovat pomocí moderních nástrojů. Nabízejí klientům například online schůzky pomocí videohovorů nebo prohlídky nemovitostí na dálku.

Tisková zpráva FérMakléři.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.