EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

11. 02. 2021

0 komentářů

Realitní trh neustrnul mimořádné době navzdory

 

Vstoupili jsme do dalšího roku, kdy na naše životy doléhá rozšíření koronaviru a související vládní opatření. Ty se dotýkají každodenního života a prakticky všech oborů lidské činnosti. Zdá se, že rozvoj některých z nich však nebyl zásadně omezen, mezi takové patří i prodej nemovitostí, který dokázal na změny pružně reagovat. 


Realitní trh láme rekordy, lidé vidí v současnosti v nemovitostech bezpečné místo pro uložení svých peněz a banky jim k tomu napomáhají nízkými sazbami hypoték. Pružně musela na omezení reagovat i samotná forma prodeje koncovým zákazníkům, protože realitní byznys je obor, kde dochází obvykle k fyzickému kontaktu mezi lidmi.
“Současná situace napomohla rozvoji online a virtuálních prohlídek nemovitostí a dalších forem nepřímé komunikace mezi prodávajícími a kupujícími. Nejenže přináší pro zájemce o nákup pohodlnější a rychlejší výběr nemovitosti, ale zásadně snižují také riziko nákazy,“ vysvětluje Tomáš Urbánek z realitního portálu RealityMat.cz.  a dodává, že bez této možnosti by byl prodej koncovým zákazníkům ohrožen už jen proto, že se velká část populace snaží omezit osobní kontakt s dalšími lidmi omezit na minimum.
Mohlo by se tedy zdát, že vztah mezi realitními kancelářemi a koncovými zákazníky zažívá otřes, opak je však pravdou. Prodej realit bude i v budoucnu významně postaven na vztahu mezi osobností makléře a kupujícím.
Makléř se totiž nestará pouze o prohlídku nemovitosti, ale je partnerem klienta během celého procesu pořízení bydlení, od prvotní poptávky až po uzavření smluv. Právě individuální a lidský přístup zástupce prodávajícího má zásadní vliv na úspěch či neúspěch samotného prodeje i přes sílicí pozici virtuálních platforem,“ komentuje proměny trhu Tomáš Urbánek.
Home office mění požadavky
V posledních měsících jsme svědky rozvoje pracovních koutů nebo samostatných pracoven, kde mohou lidé na dlouhodobých home officech pracovat bez toho, aby byli rušeni rodinou či ostatními členy domácnosti. Otazník však visí nad kancelářemi komplexy, které tvořily významnou část novostaveb v Česku.
„Kancelářské budovy jako takové určitě nezaniknou, jak jim bylo prorokováno obzvlášť na začátku pandemie. Změní se však jejich fungování a množství a způsob využití času, který v nich lidé tráví,“ vysvětluje Urbánek.
Nejistý retail
Jednou z nejzásadnějších částí trhu je jednoznačně retail, a to hned ve dvou rovinách. Negativní vliv mají opakované uzávěry obchodů a služeb či další omezení prodeje. Zároveň rozšíření nákazy urychlilo trend úpadku kamenných obchodů a příklonů zákazníků k e-shopům, které můžeme již řadu let pozorovat především v Severní Americe a v menší míře i v Evropě.
V nejbližších letech pravděpodobně nedojde k rychlému zániku většiny obchodních center, ale ať bude koronavirus ovlivňovat lidské životy, jakkoliv dlouho, majitelé obchodních komplexů však stojí před zásadní výzvou, jak do svých rozsáhlých a na provoz náročných objektů přilákat dostatečný počet potenciálních kupujících a dát jim ekonomicky udržitelnou náplň.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Lidé v bytech si měsíčně připlatí tisíce, teplotu u nich nikdo kontrolovat nemůže

Nadcházející topná sezóna bude pro české domácnosti finančně náročnější než ty předchozí. Členům společenství vlastníků jednotek (SVJ) a bytových družstev (BD) se kromě nákladů na služby spojené s užíváním bytů, jako jsou teplo, teplá a studená voda, úklid, či osvětlení společných prostor, mohou navíc zvednou také dlouhodobé zálohy na opravy, tzv. fond oprav. To vše může […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 08. 2022

Vláda diskutuje zrušení podpory stavebního spoření. Podle AČSS by to na obyvatelstvo mělo velmi nepříjemné dopady

Stavební spoření je v Česku velmi oblíbeným finančním produktem. Aktuálně jej využívají více než tři miliony klientů. Nyní je v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu vážným kandidátem na „odstřel“. Zeptali jsme se proto tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého, jaké dopady by mělo zrušení státní podpory po 30 letech na stavební spoření.

Text: Milan Vodička

Foto: AČSS

17. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.