EUR 25.445

USD 21.755

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.445

USD 21.755

Text: Monika Lukešová

21. 05. 2018

Registr dlužníků. Elektronický udavač, nebo dobrý pomocník?

Ať už si půjčíte na byt, auto, nebo novou televizi, máte v něm záznam. Do registru dlužníků proto běžně nahlížejí banky i společnosti, které poskytují úvěry. Nejenže jim to ukládá zákon, ale také vlastní obezřetnost. Jasně z něj poznají, jestli své závazky zvládáte splácet. A v neposlední řadě jde i o solidaritu s oběťmi dluhových pastí, které by si další půjčkou jen způsobily větší problém.    


Co seznamy prozradí
Pokud máte půjčeno a zodpovědně splácíte, pak dlužní registr vlastně svědčí ve váš prospěch. Pro poskytovatele úvěru se stáváte spolehlivým klientem. Když ale ze seznamu naopak vyplývá, že závazky berete na lehkou váhu, pak vám banky ani seriózní úvěrové společnosti nabídku nepřipraví.
„Dobrý dojem nedělá ani to, když obejdete všechny banky a neúspěšně zkusíte požádat o půjčku. Takové záznamy v registru mohou mít na svědomí neschválení úvěru, ale dokonce umějí ovlivnit i úrokovou sazbu nebo výši nabídnuté částky,“ upozorňuje Ondřej Šnejdrla, šéf schvalování Zonky.
BRKI – Bankovní registr klientských informací
Prostřednictvím tohoto registru si banky navzájem vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů.
Shromažďují v něm údaje o bankovních pohledávkách a přístup do něj má každý jeho člen, tedy většina českých bank. A nahlédnout do něj smí každý, kdo si u členské banky zažádá o nějaký úvěrový produkt. Obsahuje informace o sjednaných úvěrech, hypotékách, ale také třeba údaje o kreditních kartách nebo kontokorentech.
Zápis v něm zůstává čtyři roky po splacení. Nedokončená nebo stažená žádost pak 1 rok. Předčasné vymazání ze seznamu není možné, můžete si ale zažádat o výpis. Zaplatíte za něj poplatek v řádu stokorun.
NRKI – Nebankovní registr klientských informací
V tomto rejstříku najdete pro změnu nebankovní instituce. Pracuje na stejném principu jako BRKI a členy jsou poskytovatelé nebankovních půjček, například leasingové instituce nebo peer-to-peer společnosti, které umožňují půjčovat si peníze od lidí.
Nebankovní instituce se tak, podobně jako banky, vzájemně informují o bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce svých klientů. V tomto registru zůstává zápis také po čtyři roky. Nedokončená nebo stažená žádost ale jen šest měsíců a každá se posuzuje individuálně.
Pokud jste ještě svůj úvěr nesplatili, ani z tohoto seznamu vaše jméno dřív nezmizí. O výpis si můžete požádat za stejných podmínek jako u BRKI.
SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům
Tento registr skvěle poslouží, když si potřebujete ověřit, zda nejste v prodlení se splácením, anebo chcete získat přehled o všech svých dluzích. A to ať už jde o bankovní a nebankovní půjčky, účty za telefon, nebo energie. Tytéž informace o vás se z něj ale dozvědí i ti, od kterých si chcete půjčit.
Tento seznam má chránit zájmy právnických osob a společností, které vedle půjček poskytují i služby s pravidelnou splatností. Negativní záznam v něm budete mít, pokud dvakrát po sobě neuhradíte včas splátku úvěru nebo třikrát po sobě nezaplatíte třeba fakturu za telefon. SOLUS si vás pak nechá v záznamu tři roky a ani zde není předčasný výmaz povolený. Výpis ale může za poplatek opět získat každý.
Dluhová spirála
Klienti, kteří mají negativní záznamy v některém z těchto rejstříků, nejspíš budou mít u solidních společností složitější situaci při vyjednávání o získání úvěru. V řadě případů je ale zamítnutí půjčky pro dobro samotného žadatele.
„Nebylo by zodpovědné půjčit někomu, u koho hrozí, že bychom ho místo pomoci zatáhli do problémů zvaných dluhová spirála. S klienty ale o jejich konkrétní situaci mluvíme a i v případě, že nemají úplně ‚čistý štít‘, se snažíme najít nějaké oboustranně přijatelné východisko,“ dodává Šnejdrla ze Zonky.
Podle údajů Českého statistického úřadu za loňský rok splácí například úvěry na bydlení zhruba pětina českých domácností. Hypotékám nebo úvěrům ze stavebního spoření se přitom nevyhýbají ani domácnosti s nízkými příjmy.
 
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Rozhovor: Jaké jsou výhody i případná úskalí družstevního bydlení?

Družstevní bydlení v minulosti tvořilo velkou část nabídky nemovitostí na českém trhu. Po roce 1989 se situace změnila a trendem bylo převést nemovitost do osobního vlastnictví. Zájemci o družstevní bydlení postačí 20 % z ceny nemovitosti a být solventní. Členem bytového družstva se lze stát i ve vyšším věku, vstoupit do něj může rovněž cizinec. Jaké další […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

22. 09. 2021

Hypotéky červenec 2020

Jak prodat nemovitost s hypotékou

foto: Shutterstock Když už si hypotéku vyřídíte a pořídíte si nové bydlení, tak většinou neplánujete, že budete tuto nemovitost zase prodávat. Ale může se stát, že se chcete stěhovat do většího. Nebo naopak, že nemáte na splátky hypotéky, a nemovitost tak musíte prodat. A nebo se prostě jen stěhujete z města za pracovní příležitostí. Jaký […]

Text: Hana Bartušková

25. 08. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.