EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

25. 01. 2017

Subjekty:
FINEP HOLDING

Rekonstrukce – nastupující fenomén v bydlícím segmentu

 

Rekonstrukce nemovitostí, především vnitřních prostor a vybavení bytových jednotek budou hrát v následujícím období stále významnější roli. „Již několik měsíců sledujeme nárůst poptávky po zásadních rekonstrukcích. Investice do rekonstrukce a modernizace domácnosti budou v následujících pěti letech dosahovat průměrné výše 400 tisíc Kč na jednu domácnost,“ říká Lukáš Smetana ze společnosti ProBydlení, která patří do FINEP Holdingu. 


Díky stáří bytového fondu a dnes nevyhovujícím dispozicím bude plánovat rekonstrukci bytu, rodinného domu nebo bytového vybavení (v objemu vyšším jak 150 tisíc Kč), každý třetí majitel nemovitosti, která byla postavená před rokem 2000. 
Z vybavení domácnosti budou nejčastěji realizovány nákupy nových kuchyní, úložných prostor, nových interiérových a bezpečnostních exteriérových dveří.
Tři hlavní důvody, které v následujících pěti letech ovlivní počty a objemy rekonstrukcí bytových jednotek:

  • Zpřísňují se podmínky hypoték a lze očekávat, že úrokové sazby i nadále porostou. Řada žadatelů o hypotéku nebude úspěšných, resp. o úvěr nebude žádat a dá přednost úpravám a rekonstrukci stávajícího bydlení. Důkazem je i orientační hodnota stavebních povolení vydaných na změny dokončených staveb, která vzrostla z 21 336 000,-Kč v roce 2015 na 21 460 000,-Kč v období leden-listopad 2016.

 

  • Průměrné stáří bytového fondu v Praze dosahuje dnes v průměru více než 61 let. Bytový fond v Praze tedy stárne bez ohledu na výstavbu nových bytů. Místo koupě výrazně dražšího nového bydlení budou majitelé nemovitostí v následujícím období investovat do zkvalitnění stávajícího bydlení, ve snaze přiblížit kvalitu svého současného bytu či domu modernímu rezidenčnímu standardu.

„Očekáváme, že až třetina zájemců o hypotéky z roku 2016 bude v dalších letech preferovat cenově výrazně dostupnější rekonstrukci stávající nemovitosti, oproti nákupu nemovitosti nové. Budou to ti klienti, kteří ještě v roce 2016 financovali koupi nové nemovitosti hypotečním úvěrem kryjícím více než 80 % kupní ceny. Proto očekáváme, že oblast rekonstrukcí v dalších pěti letech projde velmi výrazným progresem,“ popisuje Lukáš Smetana, ředitel společnosti ProBydlení skupinu klientů, kteří raději zváží investici svých finančních prostředků do rekonstrukce nebo nového vybavení nemovitosti, než by akceptovali výrazný nárůst cen nemovitostí.
Projekt Probydlení a realitní kancelář MAXIMA REALITY provedly za období červen 2015 až říjen 2016 (tedy v době klesajících úrokových sazeb u hypoték) průzkum, kterého se účastnilo 1 069 klientů, kteří na trhu kupovali byt na sekundárním trhu a / nebo plánovali zároveň i rekonstrukci nemovitosti.
Tabulka nejčastěji plánovaných druhů rekonstrukcí a výše investice

typ rekonstrukce klienty očekávaný objem rekonstrukce (v tis. Kč) % zastoupení dané rekonstrukce z celku
kuchyně do cca 200 29
dětské pokoje 50 13
skříně a odkládací prostory 40 9
dveře (interiér) a okna, podlahy 50 až 80 8
zabezpečení domácnosti (i exteriérové dveře) 10 až 30 7
obývací pokoje včetně nového vybavení 60 až 80 6
ložnice 20 až 30 6
technické vybavení domácností (topení, ohřev vody, klimatizační jednotky…) do 100 10
koupelny 50 5
WC 20 3
bytové jádro 100 2
ostatní, nespecifikováno 30 až 100 2

Zdroj: Maxima Reality, ProBydlení
Z průzkumu společnosti ProBydlení vyplývá, že vedle samotných rekonstrukcí budou u nemovitostí nejčastěji poptávány tyto typy nového interiérového vybavení – kuchyně, na míru vyráběné úložné prostory a dveře – interiérové i exteriérové. „Stále vysokou poptávku zaznamenáváme i u dětských pokojů, které jsou v dnešní době rodinami obměňovány kontinuálně. Očekáváme ale, že skokanem tohoto roku se stanou zabezpečovací prvky a moderní vybavení kuchyní,“ říká zástupce Probydlení Lukáš Smetana.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

hluk rekonstrukce

Příliš hlučný lockdown: Jak se bránit hluku od sousedů a co je třeba před zahájením rekonstrukce?

Foto: Shutterstock Od začátku března je mnoho lidí uzavřeno ve svých bytech. Jaro a pokračující lockdown se zdá být ideálním časem na drobné stavební úpravy i rozsáhlejší rekonstrukce. Ty bývají spojené i s nepříjemným hlukem. Jaké má obyvatel bytu povinnosti vůči sousedům a jak se bránit, když už překračuje hranice?  

Text: Veronika Hejná

20. 04. 2021

Stavební spoření: mýtus nebo fakt

Mýtus nebo fakt aneb Vyznáte se ve stavebku?

Stavební spoření zná skoro každý. Nepotřebuje na to mít rozsáhlé investiční portfolio a zkušeného finančního poradce. Ačkoliv se dá stavební spoření u nás uzavřít již od roku 1993, stále ho obestírají zažité mýty. Podíváme se alespoň na některé z nich.

Text: Monika Lukešová

06. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Macina

    19 prosince, 2019

    My už teda naštěstí máme rekonstrukci za sebou. Jsem za to hrozně ráda, protože to bylo dost náročné. Teď už jsme ve fázi zůtulňování bytu. Zrovna minulý rýden jsem objednávala nějaké bytové dekorace, protože ty se doma hodí mít. Spoustu pěkných se mi povedlo najít na https://www.emako.cz/dekorace/

    OdpovědětUžíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.