Středa 28. října. Je Státní Svátek

RE/MAX loni prodal nemovitosti za více než 15 miliard korun. Obrat navýšil o 13 procent.

25.01.2017 04:01 Tisková zpráva:

Realitní kancelář RE/MAX, si v loňském roce upevnila pozici jednoho z lídrů na tuzemském trhu s nemovitostmi. Svým klientům prodala domy a byty v hodnotě za více než 15 miliard korun. Hrubý provizní obrat jí vzrostl
o 13 procent na rekordních 614 milionů korun. Za růstem prodaných nemovitostí stály především levné hypotéky, ale také prudce rostoucí ceny novostaveb či nedostatek nových bytů v Praze.

Skvělé výsledky souvisí s celkovou kondicí realitního trhu v ČR. Podle všech předpokladů bude dobrá nálada ovládat realitní trh i v příštím roce (viz komentář). Nový management  však postavil před společnost další ambiciózní cíl: do roku 2019 dosáhnout na hranici miliardy korun v hrubém provizním obratu. To znamená udržet současné tempo růstu firmy a současně navýšit počet kanceláří i makléřů. „Úspěšně jsme zvládli vnitřní přechod na exkluzivní smlouvy a zavedení nových procesů zvyšujících kvalitu servisu. Nyní je ideální čas na výraznou expanzi. I z tohoto důvodu jsme přistoupili ke kompletní proměně vedení. Nový generální ředitel a jeho tým mají moji plnou důvěru,“ vysvětluje David Krajný, prezident RE/MAX pro ČR a SR.

Rostoucí produkce i potvrzení Superbrands

V rámci regionálního zastoupení zůstal RE/MAX na podobné úrovni jako v minulém roce. Výrazný vliv na rostoucí obrat ale měla rostoucí produkce na makléře, která se meziročně zvýšila o 12 procent. „Hlavním důvodem je sílící obliba naší značky. Je to odměna za dlouholeté úsilí a ocenění práce všech našich makléřů,“ doplňuje David Krajný. S rostoucím produkcí souvisí i výrazné posílení RE/MAX Akademie vzdělávání v minulém roce. Kvalitnější servis makléřů se pak promítá do spotřebitelského zážitku. O rostoucí popularitě značky také svědčí i obhajoba ocenění Superbrands, a to již po třetí v řadě.

Komentář k aktuálnímu vývoji realitního trhu:

Vývoj v loňském roce byl ovlivněn hned několika faktory. Tím zřejmě nejhlavnějším byly extrémně nízké ceny hypoték, které se setkaly se zadrženými rozpočty domácností. Mnoho rodin dlouho odkládalo investici do vlastního bydlení. Tento stav by nemohl vydržet další roky. Nicméně dobrá ekonomická nálada, příznivé, byť rostoucí ceny nemovitostí, a nízké úrokové sazby odstartovaly na přelomu let 2015 a 16 vlnu pozitivní nálady, která se bude promítat ještě do letošního roku.

Zatím se neobjevují žádné ukazatele, které by naznačovaly, že ceny nemovitostí začnou stagnovat či by mělo dojít k výraznějšímu ochlazení trhu. Při nízké nezaměstnanosti, rostoucích mzdách a uspokojivých ziscích podnikatelů jsou lidé pozitivní a nebojí se při koupi nemovitosti zadlužit. Došlo sice hned ke dvěma zásadním událostem, které mají potenciál snížit poptávku, ale podle prozatímních výsledků se tak neděje. Tím prvním byla změna v rámci daně z nabytí nemovitosti. Tu nyní neplatí prodávající, ale kupující, což zvyšuje tlak na vlastní finanční prostředky. Druhým zásadním faktorem je tlak ČNB na omezení hypoték, které nejsou dostatečně zajištěné vlastními zdroji. Rozumím a podporuji to, aby se hypotéční úvěry poskytovaly s rozvahou. Na druhé straně z praxe víme, že banky jsou v poskytování úvěrů poměrně konzervativní a proto jsou tato omezení dle mého názoru spíše preventivním krokem než faktorem, který by měl zásadně snížit počty poskytnutých hypoték.

Pro letošní rok očekáváme, že se růst cen minimálně pro první pololetí roku nezastaví. Na rozdíl od minulého roku už nebude dvojciferný, ale k jeho úplnému zastavení nedojde. Je nutné vzít v úvahu vývoj v hlavních městech (Praha a Brno), kde je nedostatek bytové výstavby. Absence rozvojového plánu a tedy i omezené možnosti nových staveb budou tlačit na ceny bydlení. Zbytek republiky vždy do jisté míry kopíruje vývoj v hlavních městech. Lokální odlišnosti samozřejmě zůstanou, ale republikový průměr se v letošním roce, dle mého názoru, ještě zvýší.

Milan Žák, generální ředitel RE/MAX ČR

Tisková zpráva: RE/MAX

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *