EUR 25.355

USD 21.641

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.355

USD 21.641

Text: Jana Zámečníková

04. 10. 2017

Revitalizace sídlišť se v Česku nedaří. Přesto je o panelové domy zájem

Česká republika patří k panelákovým velmocem. Podobně jako v Německu, tak i v dalších zemích bývalého východního bloku se sídliště hojně revitalizují. Šedé domy se přetváří na atraktivní části měst. „U nás to bohužel většinou dopadá tak, že paneláky vypadají jako cirkusový stan. Rekonstrukce se realizují bez ohledu na okolí a často je jejich kvalita rozporuplná,“ tvrdí Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality. 


Ideálním příkladem revitalizace panelákových sídlišť představují Drážďany. Prim nehrají křiklavé barvy, ale dbá se hlavně na to, aby se domy sladily s okolím a důležitá je nadčasovost. „Pokud  paneláky obarvíme do různých barviček, tak to na první pohled může vypadat jako dobrý počin, ale za pár let všechno vybledne a fasáda se bude řešit znova. Největší potíž vidím ale v tom, že města nemyslí na jednotný a ucelený design svých sídlištních komplexů. Paneláky mají různé barvy a vypadají jako spadlé z nebe,“ dodává Fojtík, který za nepovedené příklady považuje pražské sídliště Jižní Město nebo Chodov.
V České republice je prioritní způsob a cena rekonstrukce, až poté přichází v úvahu využití okolí a estetika objektů. Vrchol všeho představují  různé obrazce na domech,“ má jasno Fojtík, podle kterého revitalizují nejlépe panelové sídliště v Německu. „Barva paneláků je spíše šedá, pestrost dodávají zejména barevné balkony. Je to mnohem decentnější a nadčasový způsob.“
Zájem o paneláky poroste až o 15 procent
O bydlení v panelových domech je však pořád velký zájem. Podle společnosti Fincentrum Reality činí meziroční nárůst poptávajících 23 %. Důvodem je nedostatek novostaveb na realitním trhu a přirozená fluktuace mezi rodinami, kdy mladý pár očekávající přírůstek hledá více místa. Následně však zjistí, že na výstavbu domu nebo usídlení v novostavbě nejsou prostředky, a tak zvolí byt v panelovém domě. Nejvíce se prodávají byty kategorie 3+kk.
Cena za metr čtvrteční začíná v Praze na 55 tisících korunách, v centru může vyjít až na 70 tisíc korun,“ dodal Fojtík a doplňuje, že ceny za nemovitosti dál porostou, meziročně zhruba o 10 %, v příštím roce o 7,5 %. „Obecně se dá říct, že byty v panelácích zažívají renesanci a rekonstruují se jak na běžícím páse,“ doplnil Fojtík ze společnosti Fincentrum Reality, podle které se očekává dlouhodobý růst o zájem panelákových bytů v dalších měsících až o 15 %.
Tisková zpráva: Fincentrum Reality

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

Očima odborníků: Ceny nemovitostí do konce roku ještě vzrostou, hypotéky zdraží

Letošní rok je pro realitní i hypoteční trh hodně rušný. Ceny nemovitostí rostou, hypotéky zdražují a Česká národní banka reguluje. Jak bude vypadat konec tohoto hektického roku? Podle expertů, které oslovil odborný server Hypoindex.cz, se na lepší časy neblýská. Zvlášť pro zájemce o hypoteční úvěry a nové bydlení.

Text: Monika Lukešová

12. 11. 2018

Kvalita novostaveb se zhoršuje. Při koupi bytu buďte ostražití

Ceny bytů míří nezadržitelně vzhůru. Aby lidé mohli bydlet ve vlastním, nejen že mají starosti s hypotečním úvěrem, ale ani si nemohou moc vybírat. Zvlášť v Praze je bytů málo. Leckdy  jsou nutné  ústupky kvůli pořízení nového bydlení.  Navíc se podle průzkum Fincentrum Reality kvalita novostaveb v poslední době zhoršila.

Text: Monika Lukešová

08. 06. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.