Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Rizikové vánoční půjčky ohrožují hlavně sociálně slabé a matky samoživitelky

04.12.2015 12:12 Tisková zpráva:

V situaci, kdy si vánoční dárky na dluh pořizuje každý osmý Čech, se může zdát půjčka optimálním řešením nízkého bankovního konta, opak je ale pravdou. „My se v ePohledávkách bohužel velmi často setkáváme s tím, že jsme nuceni řešit dluhy lidí v tíživé sociální situaci, kterým jejich finanční závazky lidově řečeno přerostly přes hlavu. Chtěli bychom je proto varovat před půjčováním si na dárky u nebankovních institucí. Nebankovní spotřebitelské půjčky totiž bývají úročeny velmi vysokým úrokem a mnohdy se k nim vážou další skryté poplatky. Lidé na úrocích vrátí nejen půjčenou částku, ale často ji jednou i dvakrát přeplatí,“uvedl Tomáš Medřický ze serveru ePohledávky.cz.  

Výše částek, které si Češi před Vánocemi půjčují, zpravidla nepřesahuje 30 tisíc korun. Ovšem průměrná doba splácení spotřebitelského úvěru je až 15 měsíců. Dlouhá doba splácení je nevýhodná hlavně pro sociálně slabé, jednočlenné domácnosti a samoživitele, kteří jsou velmi citliví na jakékoli výkyvy v příjmu. Pokud tito lidé přijdou o pravidelný zdroj financí, například kvůli ztrátě zaměstnání či dlouhodobé nemoci, není pro ně zpravidla snadné se s nastalou situací vypořádat. Nevýhodná spotřebitelská půjčka pro ně může být spouštěčem nebezpečné spirály, která je přivede do dluhové pasti. Kvůli pravidelné splátce nevýhodného úvěru se mohou dostat do prodlení s platbou některé z běžných služeb, jako je telefon, nájem či energie.

Jestliže dlužníkovi hrozí přerušení dodávek služby, která je běžnou součástí jeho životního standardu, udělá často tu největší chybu. Vezme si další rizikový úvěr, který pak není schopen splácet. „Nejdůležitější je začít tuto situaci co nejdříve efektivně řešit, ePohledávky mohou dlužníkům nabídnout konsolidaci jejich úvěru, kontrolu všech spotřebitelských smluv, vyjednání lepších podmínek u dodavatelů poskytovaných služeb, které jim měsíčně mohou ušetřit až několik tisíc korun. Jsme schopní také dlužníkům zajistit konzultaci v oblasti trhu práce s našimi spřátelenými personálními agenturami. Pomůžeme jim vytvořit oboustranně akceptovatelný splátkový kalendář, aby mohli svým věřitelům zaplatit,“ nastínil možná řešení Tomáš Medřický ze serveru ePohledávky.cz.  

Jakmile se totiž dlužník kvůli dlouhodobé platební neschopnosti dostane do vleklých dluhů, narůstá jeho závazek nejen o úroky, ale také o případné odměny advokátům a exekutorům. Proto je důležité k jakýmkoli půjčkám přistupovat zodpovědně a obezřetně. Půjčovat si jen na věci, které skutečně potřebujeme a jejichž životnost je delší než doba splácení. „Pokud už si člověk musí půjčit, je dobré neřídit se pouze výší úroku, ale prostudovat si také poplatky a sankce pro případ nesplácení,“ upozornil Tomáš Medřický. 

1 komentář k článku “Rizikové vánoční půjčky ohrožují hlavně sociálně slabé a matky samoživitelky”

  1. nikola napsal:

    mam zajem o pujcku
    m

    gredxmxmxmxmtz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *