Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Rodiče na děti s financemi myslí, do rizika se jim ale nechce

05.04.2016 09:04 Tisková zpráva: Wüstenrot – stavební spořitelna

Trendem je spořit svým potomkům na budoucnost. Na cestu do dospělosti dostane většina z nich finanční hotovost. Tu jim podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot rodiče nejčastěji vytvářejí prostřednictvím stavebního spoření. „Pro rodiče je určitě dobrou zprávou, že byla schválena novela zákona o stavebním spoření, která usnadňuje ukončení smlouvy nezletilého dítěte bez nutnosti souhlasu opatrovnického soudu,“ říká Radka Floriánová, vedoucí oddělení vývoje produktů stavební spořitelny Wüstenrot. Do budoucna tak bude k ukončení smlouvy nezletilého dítěte opět stačit jen souhlas všech jeho zákonných zástupců.

Kdy se spořením začít

Ideální je pokud rodiče začnou pro dítě spořit co nejdříve. Jestliže chtějí svého potomka jednou udržet na studiích nebo na zahraniční stáži, pomoci mu s investicí do vlastního bydlení, nebo jej finančně podpořit při založení vlastní rodiny, budou muset počítat s tím, že se nejedná o malé částky. „Drtivá většina české populace není schopna vydat jednorázově částku v řádu statisíců, a proto je třeba na zabezpečení dítěte myslet hned od jeho narození,“ upozorňuje Radka Floriánová. V případě stavebního spoření je minimální dálka trvání smlouvy šest let. V případě investičních produktů je pro stabilní vyšší míru výnosu a snížení rizik nejlepší pravidelná investice v časovém horizontu cca patnáct, osmnáct až dvacet let.

Na sebe, nebo na dítě?

Rodiče by měli dobře zvážit, zda spořicí a investiční produkty uzavřou na dítě nebo raději na sebe. Druhá varianta má nespornou výhodu v tom, že rodiče mají využití naspořených peněz stále pod kontrolou. Předchází tak situacím, kdy potomek nebude sdílet jejich přání, aby studoval nebo si založil rodinu, ale pracně uspořené peníze nerozvážně utratí například za svou zábavu v podobě luxusní dovolené.

Rodiče preferují jistotu státní podpory

Dá se očekávat, že obliba stavebního spoření i nadále poroste. „Nejenže díky němu spoříte, máte také jistotu státní podpory až do výše 2 tisíc korun ročně. Umožňuje vám dosáhnout na výhodný úvěr na bydlení. Než jeho podmínky splníte, můžete zažádat o tzv. překlenovací úvěr,“ vysvětluje Radka Floriánová z Wüstenrotu a dodává: „Stavební spoření navíc mohou rodiče použít i v době nezletilosti dítěte, například na rekonstrukci jeho dětského pokoje.

Stavební spoření pro děti od Wüstenrotu – záruka kvality

Dětské stavební spoření Kamarád+ kraluje v posledních 5 letech soutěži o nejlepší finanční produkt Zlatá koruna. Odborníci oceňují nejen jeho atraktivní zhodnocení, ale i skutečnost, že je bez poplatku za uzavření smlouvy, takže rodiče ušetří 3000 korun. Za kvalitu svých produktů a služeb byla stavební spořitelna Wüstenrot v posledních 5 letech vyhlášena Stavební spořitelnou roku v anketě Fincentrum banka roku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *