EUR 25.420

USD 22.521

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.420

USD 22.521

18. 10. 2021

Růst základních úrokových sazeb schválený ČNB podpoří další zdražování hypoték

 

Zájemce o vlastní bydlení, kteří k jeho pořízení plánovali využít hypotečního úvěru, nečekají lehké časy. Banky začaly půjčky na bydlení zdražovat už před časem, nyní se k tomu přidala také Česká národní banka (ČNB). Ta na svém posledním zasedání zvedla základní úrokové sazby o bezprecedentního 0,75 procentního bodu na současných 1,5 procenta. Je to nejvyšší jednorázové zvýšení této sazby od doby, kdy centrální banka začala cílovat inflaci, tedy od roku 1998. Navíc se dá očekávat, že to není poslední zvýšení sazeb. 

Průměrná úroková sazba hypotečního úvěru v srpnu vzrostla podle ukazatele Fincentrum Hypoindex na 2,32 procenta. Hypotéky tak nepřetržitě zdražují už od letošního března a tento trend jen tak neskončí. Na zvýšení základních úrokových sazeb centrální bankou vždy reagují komerční banky velmi rychle, další zdražování úvěrů včetně hypotečních je tak blízko.

Pokud proto nyní někdo s koupí nového bytu či domu váhá, neměl by otálet příliš dlouho. Výhodnější podmínky mít dlouho nebude. Společně se zdražováním hypoték stále rostou i ceny nových bytů a domů. Vzhůru je táhnou hlavně zdražující stavební práce a materiál. Dostupnost vlastního bydlení se tak v nejbližší době ještě zhorší. Nejméně tak dlouho, než se konečně povolí více velkých plánovaných rezidenčních projektů s tisíci byty, které umožní úspory z rozsahu. Do té doby zájemcům o vlastní bydlení nezbyde, než sáhnout hlouběji do kapsy.

 

REKLAMA

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.