Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

S ohledem na vnější prostředí ponechala ČNB sazby nezměněné

07.02.2019 01:02 Tisková zpráva:

Česká národní banka dnes na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Jedná se o druhé zasedání v řadě, kdy základní sazba zůstává na úrovni 1,75 %. Rozhodování zřejmě nebylo jednoduché, oznámení se zpozdilo o půl hodiny, a to poprvé od listopadu 2012.

Pro zvyšování sazeb sice mluví fundamenty české ekonomiky, zejména inflační tlaky, které zůstávají silné, tentokrát však převážily faktory mluvící proti zvyšování sazeb. Od posledního zasedání vzrostla nejistota kolem vnějšího prostředí, zejména data z německé ekonomiky ukazují na její zpomalení, což může hospodářský růst včetně inflačních tlaků v Česku tlačit dolů.

Přesto se zvyšováním sazeb není ČNB ještě u konce. Ve chvíli, kdy odezní hlavní nejistoty, plynoucí z vnějšího prostředí, bude ČNB v utahování měnové politiky pokračovat. Letos se podle našeho výhledu budou zvedat sazby hned dvakrát, a to v květnu a v srpnu. Pomůže k tomu inflace, která se letos udrží nad 2% cílem ČNB i slabší koruna, než jakou centrální banka předpokládá.

MONIKA JUNICKE
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *