EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

05. 11. 2020

Savills: Ceny administrativních budov v Praze jsou přiměřené a Česká republika zůstává v rámci regionu bezpečným investičním trhem

 

Podle nejnovějšího výzkumu společnosti Savills je ocenění pražských kancelářských nemovitostí přiměřené a to i navzdory mírnému nárůstu výnosnosti v prémiovém segmentu během prvního pololetí tohoto roku. Tento celoevropský posun výnosnosti přispěl k rozšíření průměrného rozpětí mezi výnosností evropských prémiových kanceláři a státních dluhopisů zemí Eurozóny na 325 bazických bodů, což je o více než 100 bazických bodů nad dlouhodobým průměrem. 


Investorovi musí být kompenzováno riziko investování do nemovitostí namísto do státních dluhopisů, které jsou takzvaně „bezrizikové“. Riziko investic do nemovitostí zahrnuje budoucí reálný růst nájemného a depreciaci. Analýza výnosů evropských kancelářských nemovitostí provedená spol. Savills využívá metodiku, která hodnotí fundamentální ocenění prémiových kanceláří v porovnání s tržním oceněním napříč 23 evropskými trhy včetně Prahy.
Nejnovější analýza výnosů evropských kancelářských nemovitostí, zveřejněná v říjnu, ukázala, že ocenění nemovitostí na většině evropských kancelářských trhů (15 z 23) je na konci druhého čtvrtletí roku 2020 přiměřené, a to i přes omezené vyhlídky na růst nájemného. Současně s tím, jak správci diverzifikovaných portfolií pokračují v navyšování jejich nemovitostní složky, budou rekordně nízké výnosy státních dluhopisů i nadále činit investice do prémiových kanceláří atraktivními.
Nízká míra neobsazenosti pražských kanceláří ve výši 6,1 %, pomalé tempo dodávání nových kancelářských prostorů na trh a vysoká likvidita, kterou disponují institucionální investoři, významně snižuje riziko.
„Tento výzkum jasně ukazuje, že pražské prémiové kancelářské nemovitosti jsou  oceněné přiměřeně, i s tím, že by výnosnost mohla ještě klesnout. Jak z výzkumu vyplývá, současná výnosnost prémiových kanceláří ve výši 4,10 % je o 22 bazických bodů nad svou fundamentální úrovní. Praha i Česká republika jsou i nadále v rámci regionu bezpečným útočištěm pro kapitál díky silným tržním fundamentům.“ říká Fraser Watson,  ředitel v oddělení investic spol. Savills ČR a SR. „V dnešní éře nízkovýnosových dluhopisů bude rizikově vážená výnosnost pražských kanceláří i nadále přitahovat investory.“

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.