EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

11. 03. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

Školky a dětská hřiště nemohou platit obyvatelé nových bytů, fondy pro developery jsou špatné

 

11. 3. 2020, Praha – Přes šest miliard korun. Minimálně tolik získal loni státní rozpočet jen za nové byty dokončené v hlavním městě. Pokud pouze spočítáme DPH na byt a daň z příjmu developerských firem. A to se ještě držíme hodně při zemi, ve skutečnosti budou finanční přínosy pro stát ještě vyšší. Tyto peníze získané bezpracně jen díky nové rezidenční výstavbě by měla získat obec (v případě Prahy městská část), na jejímž území nové byty vyrostly, aby z nich mohla zaplatit rozšíření infrastruktury. Potom by radnice nemusely vybírat od soukromých firem různé desátky. 


Po extrému z minulých let, kdy vedení některých radnic blokovalo jakoukoliv novou výstavbu, nyní přichází jiný extrém. Místní samosprávy nutí developery a investory přispívat na veřejně prospěšné stavby, přestože k tomu nemají žádnou zákonnou pravomoc. Naposledy si podobná pravidla schválilo vedení Prahy 10, které požaduje od investorů skoro tisícikorunu za metr čtvereční hrubé podlažní plochy plánovaného projektu. Podobný systém však už dříve přijaly i jiné pražské městské části.
Jde fakticky o sektorovou daň, kterou musí odvádět úspěšné firmy z jednoho jediného odvětví. Proč musí do radniční kasy přispívat jen developeři a ne třeba prodejci pečiva, kadeřnice či stánkaři, kteří na daném území také podnikají? Není to diskriminace? Nehledě na to, že developer tyto vícenáklady zcela logicky promítne do ceny bytu, takže školu, dětské hřiště či přechod pro chodce zaplatí noví majitelé bytů. Přestože tato infrastruktura bude sloužit všem.
Mnohem spravedlivější by bylo, kdyby rozšíření infrastruktury financoval stát, který má z každého nově postaveného bytu největší příjem. Dokonce několikanásobně vyšší, než investor. Podle ČSÚ se loni jen v Praze dokončilo 6002 nových bytů, což jen na daních při střízlivých odhadech znamenalo příjem přesahující 6 miliard korun. Rezidenční výstavba v celé ČR pak jen loni vylepšila státní rozpočet o více než 36 miliard korun. Bylo by férové, kdyby se o tyto peníze stát s obcemi podělil tak, aby radnice nemusely chybějící finance tahat od developerů a investorů.
 
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky jsou drahé a budou ještě dražší

Zájemci o hypotéku i ti, kterým letos končí fixace, se musí připravit na horší časy. Je velmi pravděpodobné, že hypotéky budou i nadále zdražovat a už brzy překročí pětiprocentní hranici. Výraznou roli v tom opět sehraje Česká národní banka (ČNB), která bude znovu rozhodovat o základních úrokových sazbách. Vzhledem k aktuálnímu vývoji ekonomiky a hlavně […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

24. 03. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.