Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Snížení DPH na bydlení by pomohlo českému stavebnictví a zvýšilo zaměstnanost. Aktuálně má dvanáct zemí EU nižší sazbu DPH na bydlení než ČR

24.02.2014 01:02 Tisková zpráva: EKOSPOL

Hned ve dvanácti zemích Evropské unie je na bydlení aplikována nižší sazba DPH než v České republice (viz tabulka na další straně), kde činí patnáct procent. V době, kdy vláda uvažuje o zavedení třetí, nejnižší sazby DPH na léky a možná též na knihy, dětské pleny a výživu, stojí za vážnou úvahu, zda by tato sazba neměla být aplikována právě i na bydlení. Třeba jen po určité přechodné období, dokud se stav českého stavebnictví citelně nezlepší a ekonomika se nevymaní z tíživého útlumu. Nižší sazba by v rámci EU nebyla ničím neobvyklým. Například Polsko aplikuje sazbu osm procent, Rumunsko pět procent, Francie 5,5 procenta a Lucembursko dokonce jenom tři procenta. Na Maltě a v Portugalsku je bydlení od daně osvobozeno.

„Pokud by například nové byty byly v ČR zatíženy sazbou DPH ve výši pěti procent, cena průměrného bytu, který máme v nabídce, by klesla o čtvrt milionu korun,“ vypočítává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, předního českého developera. „To by výrazným způsobem povzbudilo skomírající české stavebnictví a poskytlo tolik potřebnou vzpruhu celému trhu práce.“

České stavebnictví podle odhadů poklesne i v roce 2014, a to navzdory mírnému růstu ekonomiky. Hned čtvrtina stavebních firem plánovala podle prosincové analýzy letos propouštět, dalších šestnáct procent z nich nebylo rozhodnuto.   

„Mám rád děti a vím, jak dostupné pleny usnadňují rodičům život. Zejména mladým párům by ale život násobně více usnadnilo dostupnější bydlení. Zesílená poptávka po bydlení by následně dala práci stavebním firmám a jejich zaměstnancům, z nichž mnozí se jinak bohužel ocitnou na pracovních úřadech, s žádostí o sociální dávky,“ uzavírá Evžen Korec. 

Sazby DPH na bydlení ve státech EU, leden 2014 (v procentech)

Belgie

12*

Británie

20

Bulharsko

20

Česká republika

15

Dánsko

25

Estonsko

20

Finsko

24

Francie

5,5

Chorvatsko

25

Irsko

13,5

Itálie

4****

Kypr

19

Litva

21

Lotyšsko

21

Lucembursko

3*****

Maďarsko

27

Malta

osvobozeno

Německo

19

Nizozemí

21

Polsko

8

Portugalsko

osvobozeno*

Rakousko

20

Rumunsko

5

Řecko

13******

Slovensko

20

Slovinsko

9,5

Španělsko

4

Švédsko

25******

Poznámky:

 

*) za jistých podmínek se aplikuje sazba 6 procent

) za jistých podmínek se aplikují sazby 0 nebo 5 procent

) za jistých podmínek se aplikuje sazba 20 procent

****) za jistých podmínek se aplikuje sazba 10 procent

*****) za jistých podmínek se aplikuje sazba 15 procent

******) za jistých podmínek osvobozeno

 

Zdroj: Evropská komise, EKOSPOL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *