Čtvrtek 24. října. Svátek má Nina.

Špaček: Trh očekává, že se růst sazeb zastaví během roku 2020 na 2,50 %

26.09.2018 01:09 Tisková zpráva:

Bankovní rada České národní banky dnes zvýšila čtrnáctidenní repo sazbu z 1,25 % na 1,50 %, diskontní sazbu zvýšila na 0,50 % a lombardní sazbu na 2,50 %. Jde už o třetí zvýšení repo sazby v řadě, čtvrté tento rok a šesté od srpna 2017, kdy ČNB se zvyšováním sazeb začala.


České krátkodobé depozitní sazby tak od zítřka budou stejně vysoké jako sazby v Polsku, zhruba o 1,5 % vyšší než sazby v Maďarsku (kde jsou depozitní sazby víceméně nulové) a o 1,9 % vyšší než depozitní sazby v eurozóně, kde je depozitní sazba -0,4 %.

Zvýšení úroků trh všeobecně očekával a v tržních sazbách už s tím trhy rovněž počítaly. Do konce roku 2018 se v tržních sazbách počítá (víceméně v souladu s prognózou ČNB) ještě s jedním zvýšením o 0,25 %. V sazbách jsou započítána i dvě další zvýšení (celkem o zhruba půl procenta) v průběhu roku 2019 v rozporu se současnou oficiální prognózou ČNB, která se zvyšováním sazeb v roce 2019 nepočítá – dle ní má ekonomiku místo úrokových sazeb zpomalit posilující koruna.

Trh očekává, že se růst sazeb zastaví během roku 2020 na hodnotě 2,50 %, tedy mírně pod centrální bankou deklarovanou sazbou 3 %, 1 % nad dlouhodobým dvouprocentním inflačním cílem. Na úrovni 2,5 % by pak sazba měla zůstat až do roku 2033.

V případě úrokových swapů je totiž výnosová křivka překvapivě plochá, když čtyřleté úrokové sazby jsou stejně vysoké jako patnáctileté. Takový stav je poměrně výjimečný (normálně jsou delší sazby vyšší), často považovaný jako průvodní znak blížící se změny hospodářského cyklu. Možná tak jde o další ze signálů, že nejlepší období už máme za sebou, ekonomika zpomaluje a horší časy se blíží.

Michal Špaček
portfolio manažer NN Investment Partners

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *