EUR 25.405

USD 21.896

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.405

USD 21.896

09. 07. 2015

Špatně zvolené financování může modernizaci kuchyně nebo koupelny prodražit až o desítky tisíc korun

 


 

Spotřebitelský úvěr se prodraží

Modernizace kuchyně nebo koupelny je v dnešní době jednou z nejčastějších rekonstrukcí, do které Češi investují. „Stále hodně lidí sáhne po první variantě financování v podobě spotřebitelského úvěru, která se jeví jako nejjednodušší. U tohoto úvěru totiž nemusí řešit dokládání účtů nebo faktur za realizovanou rekonstrukci. Za jednoduchost klienti ale platí vysokým úrokem, který úvěr zbytečně prodražuje. Proto bych doporučila pro rekonstrukce v bytech a domech zvážit využití překlenovacího úvěru. U něj sice klient musí doložit, že půjčené peníze byly skutečně investovány do bydlení, ale reálná úspora v řádech desítek tisíc korun za tuto drobnou administrativní zátěž stojí,“ vysvětluje Dagmar Náhlíková, vedoucí úseku Vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot.

Jeden příklad za všechny: Předpokládané náklady na modernizaci kuchyně činí 180 000 Kč. Pokud bychom na její financování využili neúčelový spotřebitelský úvěr s běžnou úrokovou sazbou 15 % p. a., dosáhnou celkové náklady na splacení úvěru výše 310 097 Kč (splatnost 8 let, měsíční splátka 3 230 Kč). Pokud bychom tu samou modernizaci kuchyně financovali pomocí překlenovacího úvěru od stavební spořitelny[1], zaplatíme za úvěr celkem 223 963 Kč (splatnost 8 let, RPSN 5,8 %, měsíční splátka 2 345 Kč). Rozdíl v nákladech na spotřebitelský úvěr a překlenovací úvěr by byl v tomto konkrétním případě 86 134 Kč v neprospěch spotřebitelského úvěru,

Hypotéka jedině se zajištěním úvěru nemovitostí

Další variantou úhrady nákladů na rekonstrukci  domu nebo bytu může být hypoteční úvěr. Nespornou výhodou jsou současné nízké úrokové sazby oscilující těsně kolem 2 procent. Limitujícím faktorem pro využití hypotéky je, že je nezbytné ji zajistit nemovitostí, což např. u nájemního nebo družstevního bytu nemožné. Naproti tomu překlenovací úvěr lze do určité výše získat bez zajištění nemovitostí. U Wüstenrotu je to až do výše úvěru 900 000 Kč. Banky zpravidla hypotéky umožňují až od úvěrů nad 200 000 Kč respektive 300 000 Kč.

„Na financování bydlení – ať už na koupi nebo výstavbu nemovitosti či na větší či menší rekonstrukce – jsou k dispozici finanční produkty šité na míru těmto účelům. Nabízejí celou řadu specifických výhod. Na rekonstrukce a modernizace bytů a domů nebo na dofinancování hypotečního úvěru jsou velmi výhodné právě překlenovací úvěry od stavební spořitelny,“ dodává Dagmar Náhlíková.

REKLAMA

Rekonstrukce v domech a bytech – varianty financování v kostce (zdroj Wüstenrot):

Spotřebitelský úvěr

Překlenovací úvěr

Hypoteční úvěr

REKLAMA

+     Netřeba dokládat faktury a účty prokazující využití úvěru na bydlení.

–      Vysoký úrok, který úvěr prodražuje až o desítky tisíc korun.

+        Nízké úrokové sazby již od 3 % ročně.

+        Půjčka bez zajištění úvěru nemovitostí.

REKLAMA

–        U tohoto způsobu financování je třeba doložit účelovost využití finančních prostředků – tzn. doložit účty a faktury.

+     Nízké úrokové sazby.

–        Pro poskytnutí hypotéky je nezbytné zajištění úvěru nemovitostí.

–        Hypotéka není vhodná pro menší rekonstrukce do 200 000 Kč, respektive 300 000 Kč.

 

Podrobné informace o Půjčce ProBydlení jsou uveřejněny na www.wustenrot.cz včetně kalkulátoru výše měsíčních splátek.[1] Reprezentativní příklad Půjčky ProBydlení Expres od Wüstenrotu, bez akontace, se státní podporou: U překlenovacího úvěru 180 000 Kč a úrokové sazbě 5 % ročně činí měsíční platba překlenovacího úvěru 2 345 Kč. Překlenovací úvěr je poskytován po dobu do přidělení cílové částky, v tomto případě na 5,6 roku. Půjčka ProBydlení je zcela zdarma. Po přidělení cílové částky bude Půjčka ProBydlení splacena zůstatkem účtu stavebního spoření a úvěrem ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření bude úročen úrokovou sazbou 2,99 % ročně, měsíční platba činí 2 345 Kč po dobu 2,4 roku. Celková doba splatnosti je 8 let, platby celkem 223 963 Kč, RPSN činí 5,8 %.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.