Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Spočítejte si, kolik vás ročně stojí pronájem vašeho bytu

14.03.2018 02:03 Tisková zpráva:

Poptávka po pronájmech stále stoupá, mnoho vlastníků nemovitostí se tak rozhodne svůj byt pronajímat. Často si však neuvědomují, jaká rizika i náklady pronájem bytu přináší. Každý pátý poskytne svůj byt neplatiči a přijde tak až o 6 měsíců nájemného. To hrozí majitelům přibližně jednou za pět let. Pronajímání bytu je však nestojí jen peníze, ale také čas. Služba IdeálníNájemce.cz spočítala veškeré náklady, které s pronajímáním nemovitosti souvisí a v lednu 2018 spustila Kalkulačku pronajímatele. Ta upozorní na rizika i skryté náklady, které pronajímání přináší. Využilo ji už bezmála 1 500 lidí.

Náklady na pronájem nemovitosti se pohybují v desítkách tisíc ročně

 Často podceňované jsou právě drobné náklady, které ale za rok tvoří poměrně velké částky. V případě, že v kalkulačce majitel uvede výši nájmu 10 000 korun a svůj čas ocení například 350 korunami (průměr zadávaných částek v Brně), měl by počítat s tím, že ho bude pronajímání na vlastní pěst stát ročně o 60 hodin a 21 966 korun více. Se službou IdeálníNájemce.cz tuto částku i čas strávený pronajímáním ušetří.

Nájemníka musí majitel hledat průměrně jednou za rok a půl. To vychází ze statistik služby IdeálníNájemce.cz, která už spravuje bezmála 400 bytů. Samotné hledání vhodného nového nájemníka pak může zabrat až 12 hodin ročně. Kalkulačka pronajímatele upozorňuje na to, čemu je třeba při dlouhodobém pronajímání bytu věnovat pozornost, včetně finanční a časové náročnosti. Vypočítá tak, kolik v konečném důsledků mohou majitelé ušetřit, pokud využijí externí službu.

Nejde jen o náklady spojené se změnou nájemníka, jako inzerování, prověření rizikovosti nájemníka a předání bytu, ale také vytvoření smlouvy, kontrolu plateb a účtování vody a energií. Tím stráví majitelé až desítky hodin ročně.

Samotné inzerování například zabere až 2,7 hodiny, a to proto, že byt je potřeba vhodně nafotit, popsat a zadat na inzertní portály. Čas zabere i adekvátní určení výše nájemného. Předávání bytu spočítali odborníci z IdeálníNájemce.cz až na 3,3 hodiny. Potřeba je totiž připravit předávací protokol, zkontrolovat měřáky energií i předat klíče novým nájemníkům.

Podceňovaná jsou především rizika, každý pátý se setká s neplatičem

„Majitelé také často podceňují rizika, která s sebou pronajímání nemovitosti nese. Jde například o riziko neobsazení. Běžná doba neobsazenosti bytu při změně nájemníka je i měsíc, v případě dražších bytů dokonce dva,“ upozorňuje Tomáš Brychta z IdeálníNájemce.cz. Riziko je nutné vidět i v neplatičích. „V České republice je více než milion exekucí, často se zájemci o pronájem také potýkají s dluhy. Z našich zkušeností víme, že právě jednou za pět let tak majitel může přijít až o šest nájmů,“ dodává.

Podle statistik služby IdeálníNájemce.cz si však majitelé bytů začínají uvědomovat, jak velké množství času a finančních nákladů s sebou pronajímání nese. „Služeb tzv. garantovaného nájmu využívá čím dál více lidí. Za poslední rok jsme v Brně a Praze zaznamenali sedminásobný růst poptávky po naší službě,“ dodává Brychta.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *