Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Společnost APS Holding S. A. získala dvě portfolia nesplácených úvěrů v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře

29.07.2019 11:07 Tisková zpráva: APS Holding S. A.

Společnost APS Holding S. A. (APS) tím významně posílila svou pozici v regionu. Díky portfoliím získaným v minulosti i novým pobočkám v Bosně a Hercegovině a Černé Hoře má společnost APS nakročeno k pozici nejrychleji rostoucího investora a správce v oblasti nesplácených pohledávek v jihovýchodní Evropě.

Portfolio nesplácených pohledávek v Bosně má celkovou hodnotu přibližně 441 milionů eur. Toto portfolio s označením Bolero sestává z přibližně 1493 pohledávek, které jsou ve většině případů zajištěny komerčními nemovitostmi, zejména komerčními a průmyslovými nemovitostmi ohodnocenými podle tržní hodnoty. Tato akvizice posílila pozici společnosti APS v regionu. „Tyto akvizice zdůrazňují naše odhodlání prosadit se v regionu. I když nás ještě čeká spousta práce, osobně mám z tohoto úspěchu velkou radost,“ uvedl Martin Machoň, výkonný ředitel společnosti APS.

Portfolio získané v Černé Hoře, které bylo označeno názvem Tara, zahrnuje nesplácené úvěry s celkovou hrubou hodnotou rozvahových expozic ve výši 192 milionů eur a nemovitosti převzaté do vlastnictví v turisticky atraktivních oblastech s tržní hodnotou ve výši 43 milionů eur.

Stručný přehled balkánského trhu

Řešení nesplácených úvěrů patří v balkánském regionu nadále k prioritám. V Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Černé Hoře, Rumunsku a Srbsku jsou poměry nesplácených úvěrů vyšší, než je pětiprocentní hranice doporučovaná EBA, přičemž ve dvou zemích (Albánii a Chorvatsku) překračují hranici 10 procent. Ve Slovinsku je naproti tomu poměr nesplácených úvěrů pouze 2,3 procenta. „Vidíme silný potenciál pro další investiční příležitosti v tomto regionu,“ říká Viktor Levkanič, investiční ředitel společnosti APS.

Od začátku roku 2019 došlo v regionu k několika významným transakcím. V Chorvatsku se jednalo o prodej portfolia spotřebních úvěrů s nominální hodnotou ve výši 800 milionů eur. V Bulharsku Eurobank Bulgaria prodala portfolio korporátních úvěrů hodnocené na 350 milionů eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *