EUR 24.515

USD 24.039

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.515

USD 24.039

16. 02. 2021

0 komentářů

Společnost GLP zaznamenala globálně v roce 2020 rekordní počet pronájmů a rozvoje logistických nemovitostí

 

Pronájmy v Evropě vzrostly, pokud jde o uzavřené smlouvy, meziročně o 69 % na celkovou plochu 1 milionu m², společně s výstavbou zahájenou v roce 2020 v hodnotě 813 milionů dolarů 


Celkově společnost pronajímá 22,7 milionů m², což je způsobeno rekordní úrovní obnovených pronájmů a zvýšenou poptávkou po e-commerce
GLP zahájila nové developerské projekty v hodnotě 5,3 miliardy dolarů (což činí meziroční nárůst o 75 %), aby vyšla vstříc rostoucí zákaznické poptávce
Společnost GLP oznámila rekordní objem pronajatých ploch a developerské činnosti pro logistický sektor v roce 2020. Globálně již společnost podepsala více než 22,7 milionu metrů čtverečních nových a obnovených nájemních smluv, což znamená meziroční nárůst o 57 procent. Společnost rovněž zahájila v roce 2020 nové developerské projekty v hodnotě 5,3 miliardy dolarů s celkovou plochou 5,6 milionu metrů čtverečních, což představuje meziroční nárůst o 75 procent.
Segment e-commerce je i nadále výraznou hnací silou poptávky v sektoru logistických nemovitostí, protože míra využívání internetu na hlavních globálních trzích nadále roste. V současnosti představují partneři GLP zaměření na elektronický obchod přibližně 40 procent globálního portfolia společnosti, což je markantní nárůst ve srovnání s 20–25 procenty před pěti lety.
Pandemie urychlila přechod k online nakupování a digitálním řešením nejméně o dva až tři roky a očekáváme, že tyto změny budou mít trvalé účinky, i když se světová ekonomika začne zotavovat. Nové podmínky vyžadují nejen navyšování skladového prostoru, ale také správnou technologii, data a pracovní sílu, aby výsledkem byla zvýšená efektivita v širším dodavatelském řetězci.
Následující výčet detailněji příblíží nejvýraznější logistické pronájmy a developerské projekty společnosti GLP v uplynulém roce:
V Evropě vzrostly pronájmy meziročně o 69 procent, přičemž se v roce 2020 podepsaly smlouvy na přibližně 1 milion čtverečních metrů s novými i stávajícími zákazníky. Šlo o společnosti jako Alza.cz (například v Česku podpis nájemní smlouvy v logistickém parku v Chrášťanech u Prahy), Amazon, DHL, Leclerc, ID Logistics, Royal Mail, XPO Logistics nebo SF Express, globálního klienta, který byl vůbec prvním nájemcem v Evropě. GLP Europe navíc zaznamenala svůj nejrušnější rok co se týče nové výstavby, v tomto období byl zahájen rozvoj nemovitostí v hodnotě 813 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 113 procent. Zároveň tím rozšiřuje svá stávající aktiva a uzavírá akvizici portfolia logistických nemovitostí ve střední a východní Evropě, což strategicky rozšiřuje evropskou působnost společnosti již do 12 zemí.
V Číně podepsala společnost GLP v roce 2020 smlouvy na celkem 18,7 milionu metrů čtverečních pronajatých ploch, což je o 53 procent více než v roce 2019. Poptávka po e-commerce v Číně zůstává velmi silná – v posledních měsících roku 2020 tým podepsal nájemní smlouvy se šesti největšími hráči online obchodování na 370 000 metrů čtverečních prostoru. Lokální tým také zahájil výstavbu nových projektů v hodnotě 1,8 miliardy dolarů na 25 trzích, včetně průlomu v podobě inteligentního distribučního centra o rozloze 130 000 metrů čtverečních pro jednoho z největších výrobců sportovního zboží na světě.
V Japonsku zakončila společnost GLP rok s 1,6 milionu metrů čtverečních nových a obnovených pronájmů, což je přibližně o 60 procent více než v roce 2019 a zároveň jde o vůbec nejvyšší objem v zemi. Obzvlášť aktivní byly společnosti spojené s internetovým obchodem, podporované zvýšenou poptávkou spotřebitelů po online nakupování. GLP je lídrem na místním trhu a má největší developerský program v Japonsku. V průběhu roku jsme zahájili novou výstavbu v hodnotě 2,4 miliardy dolarů, a to především v Tokiu a Osace.
Brazílie zaznamenala čtvrtý rok po sobě rekordní leasingovou činnost a uzavřela rok 2020 s celkovým objemem pronájmu 1,1 milionu metrů čtverečních, což je dvojnásobek roku 2019. Pětašedesát procent nových smluv bylo uzavřeno na operace spojené s e-commerce, což opět pramení z rostoucí poptávky hlavního trhu i menších hráčů v zemi. Kromě toho jsme se zaměřili na 650 000 metrů čtverečních nové výstavby – vůbec největší objem v Brazílii – abychom uspokojili rostoucí poptávku po moderních logistických zařízeních v zemi. Veškerá nová výstavba se nachází v São Paulu a Rio de Janeiru, hlavních spotřebitelských trzích Brazílie.
V Indii podepsal tým IndoSpace nájemní smlouvy 519 000 metrů čtverečních, což představuje meziroční nárůst o 36 procent. Růst táhla vysoká poptávka ze strany e-commerce a nadnárodních společností ze sektoru průmyslu. Odvětvím, které nejvíce přispělo k růstu IndoSpace, byl online obchod, který představoval přibližně 35 procent pronájmů podepsaných v roce 2020, což je meziroční nárůst o přibližně 6 procent. Mezi stálé zákazníky patří Amazon, Aptiv nebo LF Logistics a Reliance. Mezi nové značky portfolia IndoSpace se zařadila Kool-Ex (přední farmaceutická společnost působící v cold chain logistice), Alstom, FirstCry (největší asijský online obchod s dětským zbožím) a Vikram Solar (druhá největší indická společnost zabývající se solární energií).

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.24 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.