EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

19. 02. 2013

Subjekty:
Swiss Life Select

Spoření připravuje Čechy o jejich peníze: Peníze na spořicích účtech, termínovaných vkladech a stavebním spoření loni znehodnotila inflace

 


 

„Češi byli při nakládání se svými financemi nadále spíše konzervativní a většinu svých úspor uložili do penzijního připojištění, stavebního spoření nebo na populární spořicí účty. Bez výjimky však jde o produkty, které v loňském roce ani nepokryly inflaci,“ komentuje Jan Macek, analytik společnosti AWD. „Letos sice inflace podle většiny predikcí klesne, přesto ale našim zákazníkům doporučujeme o něco odvážnější strategii, která vygeneruje reálný výnos,“ dodává Macek.

awd-inflace-1  

Zdroj: Dow Jones, Deutsche Börse, PSE, české banky, pojišťovny a stavební spořitelny, MFČR, ČSÚ, vlastní výpočty

Rok 2012 byl z investičního hlediska, tedy z pohledu zhodnocování peněz, velmi úspěšný. Ekonomická krize sice stále ovlivňuje fungování národních ekonomik, ale soukromé podniky se zdají být z nejhoršího venku. Nasvědčuje tomu rostoucí cena akcí a firemních dluhopisů, čemuž nahrává i celosvětový trend poklesu úrokových sazeb vyhlašovaných centrálními bankami.

Akcie v roce 2012 zažily na většině trhů velký růst. Nejsledovanější akciový index, americký Dow Jones Industrial Average, si za loňský rok připsal téměř 7,5 %. Pro české investory rovněž důležitý index, německý DAX, vyrostl dokonce o celých 29 %. Výborného výsledku dosáhly i české akcie, resp. český akciový index PX 50, který vzrostl o 14 %.

REKLAMA

Tak jak rostla cena akcií na světových burzách, profitovaly z toho i finanční produkty, které jsou na akcie navázány. Například většina dynamických strategií investičních životních pojištění, které jsou typicky složené čistě z akciových podílových fondů, zhodnotila za rok 2012 vklady majitelů tohoto produktu průměrně kolem 10 %. Průměrné výnosy v dlouhodobém horizontu se nyní pohybují kolem 6,8 % p. a.

Dobře se dařilo i dluhopisům a to nejen těm podnikovým. Například podílové fondy složené pouze z českých státních dluhopisů vykázaly výnos na hranici 6 %, což je výrazné zhodnocení, vzhledem k dlouhodobému průměru 2–3 % p. a.

awd-inflace-2

Zdroj: Dow Jones, Deutsche Börse, PSE, české banky, pojišťovny a stavební spořitelny, MFČR, ČSÚ, vlastní výpočty

REKLAMA

U investic do akcií či dluhopisů je ještě třeba vzít v úvahu, v jaké měně byly cenné papíry nakoupeny. Euro v roce 2012 oslabilo o 1,5 %, americký dolar o 3,6 %, kurz stagnoval nebo mírně klesal také v případě jenu, libry a dalších světových měn. Zásadní vliv to má rovněž u bankovních vkladových produktů. Pokud má investor uložen 1 milion korun na dolarovém účtu, při zpětné konverzi by za rok 2012 přišel o 36 tisíc korun, které nedorovná ani připsaný úrok z vkladu.

Nejvýnosnější spořicí účty nabídly v loňském roce Air Bank, Equa bank a Wüstenrot. V rámci konkurenčního boje přicházely některé bankovní domy s různými bonusovými akcemi, kdy se klienti mohli dostat až téměř k tříprocentnímu úroku. Od nového roku jsme však svědky postupného snižování úrokových sazeb. Je to logický krok, vzhledem k v podstatě nulové úrokové sazbě ČNB. Je téměř jisté, že vyšší úrokové sazby, než byly ty v roce 2012, v letošním roce žádná banka nenabídne.

V podobných úrokových hladinách se pohybovaly i úrokové sazby u terminovaných vkladů. Většina bank nabízela sazby ročních terminovaných vkladů v rozmezí 1–2,5 %. Nejvyšší úrokovou sazbu na roční vklad nabídla J&T banka ve výši 3,1 %, ovšem s minimálním vkladem ve výši 500 tisíc Kč. I zde je pro letošní rok reálný předpoklad snižování úrokových sazeb o několik desetin procenta.

Penzijní fondy budou svým klientům za loňský rok připisovat výnosy v rozmezí 1–3 %. Dlouhodobý průměr těchto penzijních fondů jsou 3 % p. a. Již tento rok se však výnosy mohou dramaticky změnit. V souvislosti s penzijní reformou si účastníci mohou zvolit dynamičtější strategii zhodnocování svých příspěvků. „Spolu s navýšenou státní podporou, která může činit až 2760 Kč ročně a výnosy srovnatelnými s akciovými podílovými fondy se bude do budoucna jednat o jeden z nejvýnosnějších finančních produktů. Maximální výhodnost vzhledem ke státní podpoře a k daňovým úlevám bude při úložce 2000 Kč měsíčně,“ komentuje Tomáš Rampula, hlavní analytik AWD.

Podobně výhodným zůstane díky státní podpoře (byť před časem snížené) i stavební spoření. V roce 2012 bylo možné získat příspěvek od státu v maximální výši 2000 Kč. Zhodnocení peněz je však méně výhodné než u zmiňovaného penzijního připojištění, nově navíc bude nutné dokládat účelové využití peněz. Stavební spořitelna zhodnotila naspořené prostředky ve výši 2 %. „V případě stavebního spoření lze doporučit spoření ve výši 1670 Kč měsíčně. S rostoucí investicí výhodnost stavebního spoření klesá,“ říká Jiří Sýkora, analytik AWD, který tuto oblast dlouhodobě sleduje.

„V letošním roce se musíme připravit na pokles úrokových sazeb u bankovních produktů – spořicích účtů a terminovaných vkladů. Vysoké zhodnocení pravděpodobně nepřinesou ani dluhopisy, výhodnější budou opět akcie. Novou a lákavou příležitost v podobě dynamického investování se státní podporou přinesla penzijní reforma díky doplňkovému penzijnímu spoření. To by v budoucích letech mohlo tvořit základ investiční strategie typického českého střadatele,“ uzavírá Jan Macek.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021

Budou přibývat rekonstrukce a opravy nemovitostí

Foto: Shutterstock Hlad po investicích do vlastního bydlení na jedné straně a hledání bezpečného přístavu pro úspory na straně druhé – to jsou důvody růstu zájmu o úvěry od stavebních spořitelen i o samotné stavební spoření. Shodují se na tom generální ředitelé stavebních spořitelen. A objevuje se i další výrazný fenomén – rekonstrukce.

Text: Milan Vodička

01. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.