Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Stále více Čechů slaví Valentýn, muži kvůli partnerkám

13.02.2018 03:02 Tisková zpráva:

V Česku si zvyklo slavit Valentýn zhruba dvě třetiny lidí. Více než polovina mužů ovšem uvedla, že to dělá kvůli tomu, aby udělali radost své partnerce. Muži i ženy nejčastěji slaví Valentýn slavnostní večeří doma nebo v restauraci. Liší se ale představa ideálního daru – zatím co ženy by nejraději od svých mužů dostaly květiny či šperk, muži by nejvíce ocenili dárek ve formě zážitku. Třetina dotázaných nechává koupi dárku na poslední chvíli. Jen tři procenta lidí utrácí za dárky na Valentýna více než dva tisíce korun, nejvíce lidí je pořídí do 500 Kč.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Public Data Research na reprezentativním vzorku 4 229 uživatelů.

Vzorek respondentů

4229 uživatelů

55 % žen, 45 % mužů, věk 18-80 let

33 % dotázaných uvedlo, že Valentýn neslaví

Kde slaví Češi Valentýn?

„Většina Čechů oslavuje Valentýna v teple domova (42 %). Třetina lidí ho neslaví, zbytek ho stráví v restauraci (16 %) nebo někde úplně jinde (9 %),“ uvedl zakladatel Public Data Research Jakub Kalina.

Co si Češi přejí na Valentýna?

MUŽI: romantickou večeři doma nebo v restauraci (21 %), zážitek (11 %)

ŽENY: romantickou večeři doma nebo v restauraci (21 %), květiny (16 %), šperk (11 %)

Kdy kupují Češi valentýnské dárky?

V den Valentýna (8 %), 2 dny před Valentýnem (22 %), v průběhu února 32 %.

Kolik Češi utratí za dary?

Většina Čechů zvládne pořídit dárky do 500 Kč (38 %), mezi 500 a 1000 Kč utratí 20 % lidí, 33 % lidí pak neutratí na Valentýna nic. Pouze 6 procent dotázaných nakoupí dary v hodnotě 1000 až 2000 Kč a více než 2 000 Kč na Valentýna utratí jen 3 procenta lidí.

Valentýn nebo 1. máj?

Více lidí stále preferuje slavení Svátku zamilovaných na 1. máje (46 %), 35 % raději slaví Valentýn. 19 % dotázaných uvedlo, že neslaví ani jeden svátek.

Muži a Valentýn

51 % mužů uvedlo, že Valentýn slaví proto, aby udělali radost své partnerce. 15 % mužů slaví Valentýn i kvůli sobě, 34 procent uvedlo, že Valentýn vůbec neslaví.

Tisková zpráva: Public Data Research

1 komentář k článku “Stále více Čechů slaví Valentýn, muži kvůli partnerkám”

  1. Janča napsal:

    Valentýn
    Valentýn je pěkný svátek. Nepřijde mi na tom nic špatného, když si lidé vyznávají lásku. My to ale s manželem moc nepřeháníme. Nechá mi doručit květinu z https://www.florea.cz/ a já nám uvařím dobrou večeři a uděláme si pěkný večer ve dvou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *